Listopad delikatnie lepszy od oczekiwań dla polskiej branży IT. Ostatni odczyt Barometru ITX w 2020 roku

Dodane:

Piotr Nowosielski Piotr Nowosielski

Listopad delikatnie lepszy od oczekiwań dla polskiej branży IT. Ostatni odczyt Barometru ITX w 2020 roku

Udostępnij:

Jeśli październik postawił znak zapytania nad tym, jak druga fala pandemii COVID-19 wpłynie na polskie firmy tech, to listopad przyniósł na to odpowiedź. Zmiana nastrojów wydawała się czymś naturalnym, jednak odczyty indeksu wskazywały na dużą zmianę i znaczne pogorszenie nastrojów.

Na szczęście rzeczywistość po raz kolejny przyszła z pozytywną odpowiedzią – obawy managerów nie znalazły potwierdzenia w wynikach, które były lepsze od oczekiwań.

Czas poznać je w szczegółach, zaglądając do poszczególnych subindeksów.

Główny odczyt Barometru ITX za listopad wynosi 62,4. Jest to rezultat lepszy od prognoz, które wskazywały 59,7, o 2,7 punktu, co stanowi spadek względem październikowego odczytu (68,8) o 6,4 punktu.

Z naszego badania wynika, że 51% firm zwiększyło swoje zatrudnienie w listopadzie, w porównaniu z październikiem, a tylko 11% dokonało redukcji. Plany na grudzień wciąż są dobre – co prawda więcej, bo aż 18% firm zamierza uszczuplać swoje szeregi, lecz to z kolei będzie stanowiło dobrą szansę dla tych, którzy mają również obecnie duże potrzeby – 44% ankietowanych managerów deklaruje wzrosty zatrudnienia.

Potwierdzeniem dla powyższego są wzrosty w nowych zamówieniach na produkty lub usługi IT, które deklaruje ponad 50% badanych, przy 37%, u których sprzedaż utrzymuje się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Widać po tym nie tyle spowolnienie, co przedświąteczną stabilizację.

Wskaźnik billable rate, który mówi o poziomie zaangażowania mocy w software house’ach wypadł w listopadzie zupełnie neutralnie – u 14,5% ankietowanych wzrósł, a taki sam odsetek wskazał na spadek. Pozostała część wskazała brak zmian. Co ciekawe, na grudzień już delikatna przewaga po stronie optymistów – 18,5% badanych wskazuje na wzrosty wskaźnika billable rate. Pozostaje trzymać kciuki.

Tylko u 7,4% firm technologicznych przychody w listopadzie spadły w stosunku do października. Wzrost zanotowało aż 56% ankietowanych. Ciekawie wygląda sytuacja z prognozami na grudzień: tutaj możemy mówić o dobrych wzrostach u 55% badanych, spadki przychodów prognozuje natomiast już nie 7,4%, a 29,6% badanych managerów.

Grudzień to dla wielu branż okres znacznie większych inwestycji w marketing, co z pewnością odzwierciedla segment ecommerce. Na tle wszystkich badanych przez nas managerów wygląda to następująco: 60% z nich deklaruje brak zmian budżetów, przy 22% dla ich zwiększenia i 18%, którzy będą je redukować.

Zgodnie z oczekiwaniami listopad okazał się być nieco gorszym miesiącem od października, lecz nie nastąpiło nic, co mogłoby wskazywać na znaczne pogorszenie sytuacji. Wręcz przeciwnie: wzrosty przychodów i zatrudnienia obroniły odczyt Barometru powyżej 60 punktów. Prognoza na grudzień to 60,1, która sugeruje bardzo zbliżone odczyty do tych z poprzedniego miesiąca. Uważnie przyglądamy się zmianom w zatrudnieniu, które pokażą, jak wiele rotacji będzie miało miejsce na koniec roku.

Autor: Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT