Łotewski fintech Nordigen pozyskał 2,1 mln euro. Jednym z inwestorów jest Black Pearls VC

Dodane: 07.06.2021

Informacja prasowa

Udostępnij:

Łotewski startup Nordigen pozyskał od nowych inwestorów 2,1 mln EUR. Wiodącym inwestorem w rundzie był fundusz Black Pearls VC wraz z fińskim Inventure. Spółka działająca na rynku open bankingu rzuca wyzwanie innym fintechom takim jak Tink, Plaid i Truelayer udostępniając otwarte dane bankowe w modelu freemium.
Nordigen specjalizuje się w zaawansowanej analityce danych bankowych. Spółka działa na rynku open bankingu, którego dynamiczny rozwój rozpoczął się po ogłoszeniu unijnej dyrektywy PSD2 zobowiązującej europejskie banki do publicznego udostępnienia API pozwalających na weryfikację kont bankowych oraz wykonywanych transakcji. Wielkość rynku bankowości otwartej stanowiła 6,02 mld EUR w 2018 r. i oczekuje się, że do 2026 r. osiągnie 35,63 mld EUR, z dynamiką wzrostu wynoszącą 24,4% od 2019 r. do 2026 r.

W grudniu 2020 roku Nordigen uruchomił pierwszą na świecie darmową platformę API danych bankowych. W uzupełnieniu do bezpłatnej wersji platformy spółka oferuje również  płatne usługi analityczne. Od tego momentu spółka rozszerzyła swoją ofertę integracji z bankami z 300 do ponad 1000 instytucji finansowych. Nordigen swoje usługi oferuje łącznie w 39 krajach na świecie. Spółka zintegrowała się już z czołowymi bankami w Polsce, które obsługują ponad 19,5 mln klientów.

Startup postanowił rzucić wyzwanie fintechom operującym na rynkach finansowych i innym operatorom branżowym pobierającym opłaty za dostęp do bankowych API, które zgodnie z europejskim prawem bankowym mogą być udostępniane za darmo. W przeciwieństwie do konkurentów rynkowych wykorzystujących przestarzałe technologie, takie jak screen-scrapping, Nordigen skupia się wyłącznie na otwartych API tworzonych przez banki.

– W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zintegrowaliśmy więcej banków niż Tink w ciągu całego roku. Postawienie na najbardziej nowoczesne technologie pozwala nam działać o wiele szybciej. Banki zbudowały niesamowite API, aby umożliwić ludziom bezpieczną i bezproblemową migrację informacji o ich kontach. Nordigen pozwala programistom na podłączenie się do tych bankowych API za darmo – mówi Rolands Mesters, CEO i współzałożyciel Nordigen.

Model biznesowy Nordigen jest zbudowany na analityce danych bankowych i dostarczaniu wglądu w dane. Firma sama doświadczyła konieczności płacenia za dostęp do API bankowych i w efekcie postanowiła rozwiązać ten problem poprzez zbudowanie własnej, otwartej i darmowej platformy. W ten sposób idealnie trafiła w potrzebę rynkową i staje się atrakcyjnym partnerem dla klientów, którzy uciekają przed wygórowanymi cenami otwartych usług bankowych. Firma tylko na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy czterokrotnie zwiększyła liczbę użytkowników API. Niedawno uruchomiła także platformę samoobsługową.

Nowy model biznesowy Nordigen przyciągnął inwestycje od Black Pearls VC, Inventure, Highgoal Capital, ID4 Ventures, Calchas Holding oraz kilku aniołów biznesu. W ramach wcześniejszych rund finansowania spółka pozyskała doświadczonych „łowców jednorożców” takich jak Change Ventures oraz Seedcamp. Nowi inwestorzy przekazali spółce 2,1 mln EUR. Środki przeznaczone zostaną na przyspieszenie tempa integracji z bankami. Do końca roku spółka planuje podłączenie 90% europejskich API bankowych. Rundzie przewodził polski fundusz Black Pearls VC, dla którego była to pierwsza inwestycja na Łotwie, spośród siedmiu już zrealizowanych w startupy spoza Polski. Było to także kolejne wejście kapitałowe przeprowadzone w ramach funduszu operującego tylko i wyłącznie na środkach prywatnych.

– Inwestycja w Nordigen potwierdza naszą tezę inwestycyjną opartą o inwestycje w wiodące spółki technologiczne w regionie Europy Północnej i Środkowej. Jako Black Pearls VC  jesteśmy najaktywniejszym polskim funduszem venture capital inwestującym w tym regionie posiadając już 5 spółek portfelowych w Estonii, Szwecji oraz na Łotwie. Doświadczony zespół Nordigen oraz model freemium platformy danych bankowych przekonał nas do inwestycji w tę obiecującą spółkę. Dostęp do danych bankowych staje się towarem pozbawionym wartości samej w sobie. Nordigen tworzy natomiast kolejną warstwę wartości dla wielu przedsiębiorstw, przekształcając rozdrobnione dane finansowe za pomocą usług analitycznych w użyteczne informacje dla wielu sektorów zaczynając od branży pożyczkowej, usług typu buy now pay later czy choćby aplikacji działających wokół finansów osobistych – komentuje Aleksander Dobrzyniecki, Partner w Black Pearls VC.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem