Mapy Google będą pokazywać trasy przyjazne środowisku

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Mapy Google będą pokazywać trasy przyjazne środowisku

Udostępnij:

Dobra wiadomość dla osób, które w kontekście komunikacji zawsze myślą o śladzie węglowym, który po sobie zostawiają! Teraz w codziennych podróżach pomogą im mapy od Google, które wyznaczą odpowiednią drogę poprzez analizę danych o ruchu drogowym i nachyleniu dróg.

To, jak dojeżdżacie do pracy czy sklepu ma znaczenie – wybrany środek komunikacji i trasa wpływają na to, czy przyczynimy się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Oczywiście każdorazowe planowanie podróży w taki sposób, aby jak najmniej przyczyniała się do powstania śladu węglowego, bywa skomplikowana i męcząca – szczególnie w czasach pandemii, kiedy jednak częściej decydujemy się na jazdę samochodem. Warto wiedzieć, że możemy korzystać z takich narzędzi jak Kalkulator Ekologicznego Śladu Emisji Dwutlenku Węgla dla samochodów.

Eco-friendly routes let you choose the route with the lowest carbon footprint

Na szczęście z pomocą przychodzą również mapy Google, które wprowadzą już niedługo funkcję, która ułatwi wybór optymalnej i „ekologicznej” trasy. Po uruchomieniu aplikacji automatycznie będzie nam się pokazywać trasa „przyjazna dla środowiska” jako opcja domyślna. Oczywiście będzie można z niej zrezygnować – zwłaszcza, gdy alternatywne trasy będą znacznie szybsze. W ostatecznym wyborze pomogą nam takie informacje jak szacowana emisja dwutlenku węgla, które będą się opierać m.in. o takie dane jak typ samochodu, warunki drogowe (np. pochyłości).

– W tej chwili widzimy, że dla około połowy tras, jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska z minimalną lub zerową stratą czasu lub wzrostem kosztów podróży – poinformował Russell Dicker, dyrektor produktu w Google.

Funkcja pojawi się w aplikacji jeszcze w tym roku – na początek będą mogli jej używać mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.