MarkAndPark wygrywa Startup Weekend Poznan [relacja]

Dodane: 20.11.2012

Mam Startup

Udostępnij:

W niedzielę, późnym wieczorem w Poznaniu zakończył się Poznan Starup Weekend, który okazał się być jednym z największych wydarzeń branży startupowej tego kwartału.

W niedzielę, późnym wieczorem w Poznaniu zakończył się Poznan Starup Weekend, który okazał się być jednym z największych wydarzeń branży startupowej tego kwartału. W poznańskiej szkole designu School of Form zgromadziło się około 80 uczestników, 20 mentorów oraz grono sędziów, w którego skład wchodzili m.in. Ken Globerman z Global Group Ventures, Krzysztof Kowalczyk – HardGamma Ventures, Jan Habermann – Credo Ventures oraz Bartłomiej Gola – partner SpeedUp Group. Prowadzącym wydarzenie był weteran startup weekendów, Asier Rios.

Autorem tekstu jest Marcin Fejfer

Międzynarodowy charakter wydarzenia najlepiej odzwierciedla skład zespołu MarkandPark, który otrzymał główną nagrodę. W teamie znalazło się trzech Polaków: Jakub Michalski, Andrzej Piotrowski oraz Kamil Augustynowicz, a także Parvinder Sondhi z Indii, Fernando Ballester z Hiszpanii ora Lutz Villaba Adorno z Niemiec. Zespół zaproponował rozwiązanie pomagające kierowcom znaleźć wolne miejsce parkingowe a właścicielom parkingów zarabiać na ich wynajmie. Prosty pomysł i jasny model biznesowy zostały docenione przez jury a nagrody oraz statuetkę „Startup Hero“ dla najlepszego projektu wręczył wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser.

Pomysł wpadł nam do głowy w drodze do Poznania a wracamy z główną wygraną. Podczas ogłaszania wyników miałem mieszane uczucia, ale czułem, że możemy wygrać. Nasza aplikacja w nieskomplikowany sposób, wykorzystując prosty model biznesowy rozwiązuje codzienny problem wielu osób. Prostota jest najlepsza! A teraz mam absolutnie fantastyczne uczucie i czuję, że ten weekend nie mógłby skończyć się dla nas lepiej! – po rozdaniu nagród komentował pochodzący z Chandigharu Parvinder Sondhi, który a na codzień prowadzi studio design‘u Absolute Kreative we Wrocławiu.

Zespół zobowiązał się, że będzie kontynuować pracę nad projektem, pomimo tego, że członkowie mieszkają w Poznaniu, Wrocławiu i w Berlinie.

Rozwój tego projektu będzie na pewno bardzo ciekawym i fajnym doświadczeniem. Nie jest to skomplikowany technologicznie produkt, ale będziemy musieli dobrze przemyśleć jak dotrzeć do potencjalnych użytkowników. Będzie to z pewnością wymagało sporej kreatywności – dodawał na świeżo Lutz Villalba Adorno, silnie związany ze środowiskiem startup’owym w Berlinie.

Zespół MarkandPark, weźmie udział w Global Startup Battle. 90 sekundową prezentację pomysłu czytelnicy będą mogli znaleźć na oficjalnej stronie Startup Weekend Battle, gdzie odbywa się również głosowanie na najlepsze startupy z całego świata. 15 najlepszych przejdzie do kolejnego etapu, gdzie międzynarodowe jury wybierze jeden, który otrzyma zestaw świetnych nagród, wliczając w to wyjazdy do Kalifornii i do Rio de Janeiro.

SWPOZ może dodać do udanych wydarzeń również zespół Trailer Hero, który otrzymał dwie nagrody dodatkowe oraz nagrodę publiczności. Trailer Hero to aplikacja wykorzystująca technologię image recognition dostarczoną przez Recognize.im oraz bazę Filmaster. Program, w swojej pierwotnej wersji pozwala na rozpoznanie smartfonem plakatu filmowego, uruchomienie jego trailera oraz zapamiętanie listy ulubionych. Wersję beta można będzie już teraz pobrać ze strony TrailerHero.pl.

Ogromne emocje wśród publiczności wzbudziła również prosta aplikacja przeglądarkowa – GIFBOX, która przechwytuje wpisywane na czacie wyrazy i proponuje wybór animowanych obrazów wyrażających podobne emocje. Co ważne, pierwszą, przeglądarkową wersję tej aplikacji również można już pobrać i testować.

Specjalne wyróżnienie, powędrowało do twórców projektu COLOR.ID – był to jedyny zespół, który zajął się tworzeniem hardware. Stworzony prototyp gadżetu pozwala na identyfikowanie użytkowników o podobnych zainteresowaniach przy pomocy kolorów, które wyświetlane mają być przez noszoną na ręce stylową opaskę.

Pośród uczestników pojawili się też Krystian Gontarek oraz Dominik Korajczyk z Kids on Bits – najmłodsi bo zaledwie 11-sto i 12-sto letni uczestnicy konkursu. Zespół zaprezentował projekt KidGifter – czyli pomysł na platformę umożliwiającą dzieciom tworzenie list prezentów i przesyłanie ich rodzicom oraz przyjaciołom.

Prezentacje wszystkich zespołów będą już niedługo dostępne na stronie SWPOZ . Tam też można już teraz znaleźć opisy poszczególnych projektów oraz linki do ich stron internetowych lub fan page‘y.

Marcin Fejfer

Marcin Fejfer jest jednym z organizatorów SWPOZ. Ukończył studia MSc. In Global Innovation Management uzyskując łączony dyplom Uniwersytetu Strathclyde oraz Uniwersytetu w Aalborgu. W międzyczasie odbył staże w firmach w Indiach, Portugalii oraz w Danii, gdzie w sumie spędził ostatnie 3 lata. Obecnie pracuje w funduszu inwestycyjnym SpeedUp Venture Capital Group w Poznaniu oraz jest konsultuje projekty portugalskiej firmy AppGeneration.com.