Market One Capital i Inovo inwestują we Francji. Pathway zebrał 4,5 mln dolarów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Zuzanna Stamirowska, założycielka i CEO Pathway

Udostępnij:

Pathway to francuska platforma programistyczna do budowania aplikacji służących do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. Startup właśnie zamknął rundę finansowania, w której pozyskał 4,5 mln dolarów. Wśród inwestorów znalazły się dwa polskie fundusze VC – Market One Capital i Inovo, a także aniołowie biznesu – Łukasz Kaiser i Roger Crook.

– W Market One Capital byliśmy świadkami kilku postępów w przetwarzaniu danych, które zdefiniowały ostatnie dekady, zaczynając od business intelligence i hurtowni danych, przechodząc do big data i data lakes. Ostatnio podejście do danych zmienia się ze statycznego na dynamiczne. Dzięki swojemu produktowi, założycielki Pathway odgrywają aktywną rolę w kształtowaniu tej rozwijającej się gałęzi rynku – dostarczania narzędzi do ciągłej i bezproblemowej analizy strumieni danych. Jako MOC, mocno wspieramy cały zespół Pathway w tym ekscytującym przedsięwzięciu – mówi Michał Mroczkowski, dyrektor w Market One Capital.

Początki Pathway

Firma Pathway została założona w 2020 roku przez obecną CEO, dr Zuzannę Stamirowską, w czasie, gdy branża logistyczna odczuła gwałtowną potrzebę gromadzenia danych o wszystkich zdarzeniach dotyczących prowadzonej działalności. Stamirowska kończyła właśnie doktorat na temat prognozowania w handlu morskim i zauważyła, że cyfryzacja branży jest spowalniana przez brak zastosowania machine learning na strumieniach danych wpływających do hurtowni danych.

Pandemia COVID wydobyła na światło dzienne nową, naglącą potrzebę – łańcuchy dostaw wymagają złożonej logiki przetwarzania danych w celu określenia, co jest „normą”, „anomalią” i „nową normą” w zakresie operacji biznesowych.

Brak możliwości interpretacji danych w miarę ich napływania sprawiał, że firmy nie miały spójnego i wiarygodnego źródła wiedzy, co utrudniało jakąkolwiek analitykę czy prognozowanie.

Przeczytaj również 👉 W Polsce działa ponad 155 deeptechów. To więcej niż w innych krajach Europy Środkowej. Dlaczego?

– Interpretacja danych o zdarzeniach, z którymi mamy do czynienia, przy użyciu machine learning jest wyzwaniem samym w sobie. Ciągłe zmiany i aktualizacje strumieni danych to kolejne utrudnienie. Dzięki Pathway, programiści mogą zaprojektować swój kod zgodnie z logiką przetwarzania w trybie wsadowym, ale wdrożyć go w przetwarzaniu strumieniowym. Jest to istotne dla wszystkich firm, ale szczególnie dla tych, dla których dane przychodzą z wielu źródeł i podlegają szybkim zmianom. Właśnie dlatego otwieramy nasz framework za darmo – aby każdy podmiot mógł z niego korzystać – komentuje Zuzanna Stamirowska, założycielka i CEO Pathway.

Zastosowanie Pathway

Swoim klientom Pathway zapewniło redukcję opóźnień przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na chmurę. Teraz, zamiast czekać 12 godzin na odświeżenie strumienia danych, otrzymują aktualne wyniki w mniej niż minutę.

Zaawansowane zastosowania technologii Pathway obejmują wykrywanie anomalii, a także formułowanie prognoz, które są szybko aktualizowane w obliczu nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak pandemia COVID lub niedawna blokada kanału Sueskiego. Inne zastosowania obejmują optymalizację trasy z automatycznym geofencingiem. Pathway jest również wykorzystywany do wczesnego wykrywania oszustw z wykorzystaniem danych strumieniowych w firmie finansowej.

 

Na zdjęciu: Zuzanna Stamirowska, założycielka i CEO Pathway | fot. mat. pras.