Marta Krupińska szefową Google for Startups London

Udostępnij:
Nową szefową londyńskiej przestrzeni Google dla startupów została Marta Krupińska - przedsiębiorca, założycielka kilku firm od wielu lat związana z sektorem fintech. Będzie kierowała całością programów Google wspierających rozwój startupów w Wielkiej Brytanii.

Obecnie na czele dwóch z sześciu kampusów Google na świecie, które poza Londynem i Warszawą, znajdują się także w Madrycie, Seulu, São Paulo i Tel Avivie, stoją Polki. Szefową warszawskiej przestrzeni od sierpnia ubiegłego roku jest bowiem Agnieszka Hryniewicz - Bieniek.

Marta Krupińska jest współzałożycielką Azimo, firmy umożliwiającej szybkie, tanie i bezpieczne, także mobilne, przelewy międzynarodowe. Startup powstał w 2012 r. właśnie w Google for Startups London, a Marta pracowała w nim przez ponad 7 lat, najpierw na stanowisku dyrektora operacyjnego, a następnie generalnego menedżera. Azimo pozyskało łącznie 70 milionów dolarów finansowania oraz ponad milion klientów.

Marta od maja do października 2018 r., już jako mentor, pomagała w rozwoju startupom z sektora publicznego w ramach programu akceleracyjnego organizowanego przez PUBLIC.io. Również w maju 2018 r. została współzałożycielką startupu FreeUp, platformy służącej do zapobiegania powstawaniu długów, która daje pracownikom natychmiastowy dostęp do ich wynagrodzeń. Marta została także wyróżniona przez Forbes w prestiżowych rankingach 30 under 30 w 2016 r. i 60 Female Tech Executives w 2018 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Columbia Business School.

Google for Startups London powstał w kwietniu 2012 r. Był to pierwszy na świecie ośrodek dla startupów stworzony przez Google. Od tamtej pory należące do niego startupy stworzyły 4189 miejsc pracy i pozyskały fundusze przekraczające 290 milionów dolarów. Tylko w 2018 r. kampus odwiedziło ponad 2 tysiące startupów, aby uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach czy skorzystać z jego przestrzeni co-workingowej. W ubiegłym roku w londyńskiej edycji Google for Startups Residency, czyli programie akceleracyjnym dla startupów w fazie wzrostu, wzięło udział 11 młodych firm. Udało im się pozyskać już 11,7 milionów dolarów finansowania, a także stworzyć 86 miejsc pracy.