Masz dużo drobnych? Maszyny w Narodowym Banku Polskim zamienią je na banknoty, a w przyszłości przeleją ich równowartość na twoje konto

Dodane: 15.02.2021

Marta Wujek

Udostępnij:

Narodowy Bank Polski stawia maszyny do zamieniania monet na banknoty. Osoby, które chcą wymienić bilon na banknot mogą teraz skorzystać z maszyn, które postawił NBP w swoich okręgowych oddziałach. 
Jak donosi serwis cashless.pl NBP postanoiwił ułatwić zamiane monet na banknoty. Osoby, które chcą zamienić bilon na banknot mogą samoobsługowo skorzystać z maszyn w oddziałach banku. Urządzenie samo przelicza wartość pieniędzy i drukuje potwierdzenie, na podstawie którego klient otrzyma pieniądze w kasie w wybranym przez siebie nominale. Z rozwiązania można korzystać w godzinach pracy banku czyli między 8.00 a 14.00.

Maszyny od NBP i BLIK

Jak poinformował bank w najbliższym czasie rozwiązanie ma zyskać dodatkową opcję. Cały proces ma być jeszcze bardziej samoobsługowy, dzięki wprowadzeniu możliwości otrzymywania pieniędzy przez BLIK. W takim przypadku nie będzie trzeba iść do kasy, by odebrać równowartość wprowadzonych do maszyny pieniędzy, bo kwota ta zostanie przelana na rachunek za pośrednictwem BLIKa.

Jednorazowo do maszyny można wprowadzić 500 sztuk pięciozłotówek (maszyna przyjmuje również pozostałe nominały monet). To co ważne, bank nie pobiera żadnej prowizji przy takiej transakcji. A jak podkreśla serwis cashless.pl inne banki w takiej sytuacji wymagają uiszczenia prowizji od zamiany monet na banknoty. 

BLIK na topie

Jeżeli zapowiedź NBP się sprawdzi, to BLIK zostanie wykorzystany do kolejnego finansowego rozwiązania. Pandemia koronawirusa bardzo przyspieszyła rozwój tej technologii. Z ostatnich danych NBP wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku Polacy zrealizowali za pośrednictwem BLIKa 57,5 mln transakcji internetowych, podczas gdy kartami płatniczymi było to niewiele ponad 33 mln transakcji. Drugi kwartał okazał się jeszcze lepszy w tym zakresie. Przy użyciu BLIKA zapłacono w Internecie aż 73 mln razy.  

Mało tego BLIK jest obecnie najsilniejszą marką w kategorii nowoczesnych płatności w Polsce. Zanotował on najwyższy wskaźnik indexu siły marki Brand Power w kategorii płatności – na poziomie 37 proc. Te liczby pokazują potencjał tego rozwiązania, nic więc dziwnego, że firmy i instytucje finansowe wprowadzając nowości technologiczne u siebie bardzo często uwzględniają w nich BLIKa.

Pytanie tylko, czy jeśli BLIK zostanie udostępniony w maszynach do zamiany monet na banknoty przestaną nimi być, a staną się po prostu wpłatomatami. Nawet jeśli tak się stanie, to trzeba przyznać, że nie ma jeszcze na rynku wpłatomatów dostosowanych do przyjmowania monet, więc jest to tak czy siak ciekawa innowacja. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem