Mazowsze wybrało innowatorów

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Mazowsze wybrało innowatorów

Udostępnij:

Za nami XV edycja konkursu „Innowator Mazowsza”. W tym roku kapituła doceniła cztery firmy i sześciu naukowców. W piątek laureatom i wyróżnionym nagrody wręczył marszałek Adam Struzik.

Konkurs „Innowator Mazowsza” organizowany jest przez samorząd województwa. Jego celem jest nie tylko wspieranie przedsiębiorców, ale także budowanie pomostu między środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym. W tym roku przypada XV, jubileuszowa edycja konkursu. Od 2008 r. kapituła przyznała 88 nagród głównych i 73 wyróżnienia, a kwota przyznanych nagród przekroczyła 1,3 mln zł!

Zainteresowanie konkursem nie słabnie. W tym roku wpłynęło 82 zgłoszenia – 48 w kategorii Innowacyjna Firma i 34 w kategorii Innowacyjny Naukowiec. Jak podkreślił podczas finałowej gali marszałek Adam Struzik, to pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odkrycia, a mazowieccy innowatorzy doskonale odnajdują się w zmieniającym się otoczeniu. – Świat zmienia się szybko, a to wymusza pracę nad coraz to nowymi rozwiązaniami, lepszymi rozwiązaniami. Od 15 lat szukamy i nagradzamy takie innowacyjne pomysły, a w efekcie nasz region rozwija się i staje się pionierem w wielu dziedzinach. Tworzymy też solidną platformę do współpracy różnych środowisk, rozmów i wymiany doświadczeń.  

Innowacyjne firmy nagrodzone

W kategorii „Innowacyjna Firma” mogły wziąć udział mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, zarejestrowane i prowadzące działalność w województwie mazowieckim, a ich innowacyjna usługa, produkt lub technologia została wprowadzona na rynek po 1 stycznia 2020 r.

W kategorii „Innowacyjna Firma” kapituła przyznała:

  • I miejsce i 30 tys. zł firmie DiagendoRNA Sp. z o.o. – za test do diagnostyki endometriozy. Test EndoRNA qrt-PCR jest wysoce skuteczny i umożliwia mało inwazyjną i bardziej dostępną cenowo diagnostykę endometriozy;
  • II miejsce i 20 tys. zł firmie  EcoBean Sp. z o.o. za zeroemisyjną i zeroodpadową biorafinerię, która w pełni będzie przetwarzać odpady kawowe na surowce o wysokiej wartości handlowej w obiegu zamkniętym. Innowacją jest przetwarzanie odpadów kawowych w taki sposób, aby w całości mogły one powrócić na rynek jako inne produkty np. olej kawowy, przeciwutleniacze, dodatki paszowe, lignina;
  • III miejsca i 15 tys. zł firmie GGPredict sp. z o. o. za zbudowanie platformy, e-sportowego systemu treningowego przeznaczonego do szkolenia osób, które grają w Counter-Strike’a i chciałyby udoskonalić swój styl gry. Algorytmy bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji stale analizują dane dotyczące rozgrywki, personalizując i rekomendując najbardziej odpowiedni styl treningowy, dostosowany do potrzeb gracza.

W tej kategorii przyznano wyróżnienie dla Vitasynth Sp. z.o.o. za produkt Pharmaquinone, syntetyczną witaminę K2 o wysokiej czystości, będący rezultatem prac B+R. 

Nad czym pracują naukowcy z Mazowsza?

Z kolei kategoria „Innowacyjny Naukowiec” była przeznaczona dla naukowców z zakończonym przewodem doktorskim lub uzyskanym po 1 stycznia 2019 r. stopniem doktora, a ich prace zostały przygotowane lub obronione na jednej z mazowieckich uczelni.

W kategorii „Innowacyjna Naukowiec” nagrodzeni zostali:

  • I miejsce w kategorii Innowacyjny Naukowiec zdobyła dr inż. Anna Detman-Ignatowska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN za pracę „Analiza wybranych współzależności pomiędzy mikroorganizmami na etapie kwasogenezy i octanogenezy w beztlenowym rozkładzie materii organicznej”. W ramach pracy doktorskiej realizowano badania nad metodą mikrobiologicznej produkcji wodoru oraz metanu w układzie dwustopniowym z melasy buraczanej. Badania poświęcone były aspektom molekularnym, mikrobiologicznym i procesowym, a uzyskane wyniki są istotne dla optymalizacji, opłacalności ekonomicznej i wdrażania technologii produkcji biopaliw gazowych z biomasy metodami biologicznymi.
  • II miejsce i 15 tys. zł – dr inż. Maksymilian Kochański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej za pracę „Systematyczna analiza obliczeniowa dużych zbiorów danych w układach zarządzania”. Opracowano autorskie narzędzie analizy obliczeniowej dużych zbiorów danych (Big Data Analytics), które pozwalają na lepszą realizację zadań inżynierskich w systemach zarządzania energią w budynkach w ramach inteligentnych sieci energetycznych. Dany system pozwala na aktywne zaangażowanie konsumentów;
  • III miejsce i 13 tys. zł – dr inż. Bartłomiej Przybyszewski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki za pracę „Wpływ chemicznej oraz fizycznej modyfikacji powłok poliuretanowych na ich właściwości hydro- i lodofobowe ”. W pracy doktorskiej komercyjnie dostępne powłoki poliuretanowe zostały zmodyfikowane i wytworzone przy użyciu metod, które są tanie i łatwo skalowalne.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

  • dr inż. Klaudia Żerańska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej za pracę „Nowoczesne materiały nanowęglowe jako ekrany fal elektromagnetycznych”;
  • dr inż. Norbert Kapiński z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN za pracę „Proces gojenia ścięgna Achillesa oceniany przez fuzję danych z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych”;
  • dr inż. Marcin Adamczyk z Politechniki Warszawskiej za pracę „Metoda kompensacji wpływu temperatury na odwzorowanie geometrii 3D z wykorzystaniem techniki oświetlenia strukturalnego”.

Kto nagradza innowatorów?

Organizatorem konkursu jest samorząd województwa mazowieckiego, który podejmuje szereg inicjatyw służących rozwojowi innowacji. To m.in. kierowany do startupów konkurs „Startuj z Mazowsza”, program Mazovian Startup czy udzielanie przedsiębiorcom korzystnych pożyczek w ramach Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

Tegoroczną edycją konkursu realizowała Fundacja StartupHub Poland.

Partnerami konkursu byli: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet SWPS, Miasto Stołeczne Warszawa, Koleje Mazowieckie – KM, Youth Business Poland, Siemens, Pfizer, iksync Digital.