Miasta 15-minutowe, czyli szczęśliwy człowiek w centrum miasta

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Miasta 15-minutowe, czyli szczęśliwy człowiek w centrum miasta

Udostępnij:

15- minutowe miasta to koncepcja zakładająca, że każdy jego mieszkaniec ma możliwość realizacji wszystkich swoich najważniejszych potrzeb idąc pieszo lub jadąc na rowerze w odległości 15 minut od wyjścia z domu. Tę koncepcję z powodzeniem realizujemy w ROBYG od kilkunastu lat dbając o rozwój, zdrowie i integrację lokalnych społeczności oraz środowisko dzięki ograniczaniu przemieszczania się samochodami.

Kwadrans w zrównoważonym „mieście” ROBYG 

Miasta 15-minutowe, czyli szczęśliwy człowiek w centrum miasta

Równowaga na co dzień

Powołując do życia nasze osiedla za punkt wyjścia i centrum uwagi stawiamy człowieka i jego potrzeby. To jednak nie wszystko, bo równie ważne jest środowisko naturalne. Projektowane przez Robyg 15-minutowe miasta to kompromis, idealny balans jaki udaje nam się uzyskać pomiędzy potrzebami człowieka – mieszkańca osiedla, a środowiskiem naturalnym i dbałością o nie.

Autorem idei miasta, w którym powracamy do „lokalnego stylu życia” jest Carlos Moreno. Jednak 15-minutowe miasta to bardzo intuicyjne rozwiązanie. Łatwy i szybki dostęp do miejsc, gdzie możemy zrealizować swoje najpilniejsze życiowe potrzeby, jest wpisany w nasze DNA. Wystarczy spojrzeć, na to, jak wyglądały miasta dawniej, gdy nie istniały samochody i transport publiczny. Przekonamy się, że już średniowieczne miasteczka przypominały obecne koncepcje miast i dzielnic „mixed-use” – czyli oferujących jak najwięcej funkcji na dość małym obszarze. Obecny trend to niejako powrót do korzeni po niezbyt udanym eksperymencie polegającym na rozłożeniu funkcji miasta na różne dzielnice.

Holistyczne podejście

Jednym z pionierów holistycznego podejścia do projektowania miejskiej przestrzeni w Polsce była m.in. nasza firma. Robyg specjalizuje się w przywracaniu mieszkańcom zaniedbanych, zapomnianych terenów, a także w umiejętnym zagospodarowywaniu i włączaniu terenów podmiejskich do miast.  Scala miejską tkankę, którą przekształca w zwarte, wielofunkcyjne przestrzenie wpływając przy tym na kształt całych dzielnic lub kreuje powstawanie całych dystryktów.

Już na etapie planowania inwestycji dokładnie weryfikujemy jakie udogodnienia i rozwiązania dostępne są na danym obszarze. Nasze osiedla projektujemy z myślą o uzupełnieniu brakujących funkcji, a jednocześnie z poszanowaniem dla lokalnej historii i środowiska naturalnego. Bardzo często nie tylko inicjujemy powstanie odpowiedniej infrastruktury, ale praktycznie budujemy ją od początku.

Miasta 15-minutowe, czyli szczęśliwy człowiek w centrum miasta

Miasta w mieście

Za przykład takich działań może posłużyć nasza gdańska inwestycja – Lawendowe Wzgórza – kompleks 33 budynków mieszkalnych na Jasieniu, który dobrze oddaje ideę miasta 15-minutowego.

W ciągu 15 minut jesteśmy w stanie pokonać pieszo, bez pośpiechu, kilometr. W zasięgu mniej więcej tysiąca kroków od miejsca zamieszkania dzięki działalności ROBYG powstały najważniejsze punkty na mapie codziennego życia: sklepy, przedszkola, żłobek, punkty usługowe, biura, warsztaty, restauracje, a także miejsca służące rekreacji i wypoczynkowi w tym zewnętrzny fitness i park. Tuż przy osiedlu powstała także szkoła publiczna.

Blisko 13 ha działki zaaranżowane zostało w przyjazną dla mieszkańców przestrzeń z 11 placami zabaw, wielofunkcyjnym boiskiem, strefami relaksu, barbecue, ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Na osiedlu realizowany jest także program ochrony ptaków –  w jego konsekwencji powstają tutaj budki lęgowe, tablice informacyjne, a także domki dla owadów. Zgodnie z ideą 15-miutowych miast osiedle pełne jest parkingów na rowery, a w tej chwili powstają ogólnodostępne miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. By umożliwić mieszkańcom osiedla i okolicznej społeczności realizację najważniejszych potrzeb przeznaczyliśmy znaczną kwotę na działania mające na celu rozbudowę dzielnicy. Przekazane środki wykorzystano m.in. na, postawienie przystanku autobusowego i aranżację infrastruktury dla pieszych, która odgrywa istotną funkcję w miastach 15-minutowych.

W warszawskiej dzielnicy Wilanów zgodnie z ideą kwadransowych miast zaprojektowaliśmy zintegrowany kompleks łącznie 6 osiedli mieszkaniowych. Poprzez ten projekt stworzyliśmy fundament pod przyszłe założenie urbanistyczne, które ostatecznie stało się integralną częścią Wilanowa – potocznie określanym Nowym Wilanowem. Osiedla łączą w sobie cechy wielofunkcyjnych, komfortowych i samowystarczalnych przestrzeni do życia. Oprócz bogato zaaranżowanych w zieleń stref rekreacyjnych i licznych udogodnień dla mieszkańców stworzyliśmy butikową przestrzeń – working balance. To idealne miejsce do pracy dla mikroprzedsiębiorstw, startupów, freelancerów oraz osób pracujących zdalnie z domu. Organizacja i nazwa biura oparta została na idei work – life balance. Idea ta poprzez oddzielenie miejsca do pracy od domowego zacisza sprzyja zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Odseparowanie tych dwóch płaszczyzn oraz praca w biurze coworkingowym wpływa na zwiększenie efektywności pracy oraz pozwala zachować wewnętrzny balans. Jednocześnie korzystanie z tych udogodnień nie wymaga dojazdu do centrum miasta, a raczej, kilkuminutowego spaceru.

Miasta 15-minutowe, czyli szczęśliwy człowiek w centrum miasta

Korzystają mieszkańcy, zyskuje środowisko

Dzięki 15-minutowym miastom promujemy ideę work-life balance. Odpowiednio zaplanowane inteligentne i wielofunkcyjne przestrzenie, w tym także strefy coworkingowe dla mieszkańców (jak np. Nowa Letnica w Gdańsku) oferują szereg udogodnień w swoim obrębie, bez wychodzenia poza osiedle. Ma to znaczący wpływ na minimalizowanie konieczności przemieszczania się w odleglejsze części miasta. Mieszkańcy częściej wybierają rower czy hulajnogę, oszczędzają czas, są mniej zestresowani, gdyż więcej się ruszają i przebywają na świeżym powietrzu. Zintegrowane osiedlowe przestrzenie sprzyjają budowaniu więzi sąsiedzkich i integracji lokalnych społeczności. Korzystanie z lokalnych usług i sklepów wspiera działalność małych przedsiębiorców.  Szkoły i przedszkola sąsiadujące z osiedlem pozwalają na oszczędność czasu rodziców. Zyskują nie tylko mieszkańcy, ale i środowisko. W 15 -minutowych osiedlach ROBYG promujemy mikro i elektromobilność z myślą o kondycji naszych mieszkańców, ale również planety gdyż wiemy, że przyczynia się to do zmniejszania śladu węglowego. Integralną częścią całej koncepcji powrotu do lokalności jest nastawienie proekologiczne. Z tego powodu korzystamy z odnawialnych źródeł energii montując na wszystkich dachach budynków panele fotowoltaiczne, które zasilają części wspólne oraz projektujemy bioróżnorodne tereny zielone. Te i wiele innych pozornie małych inicjatyw jak sterowanie pogodowe w budynkach czy specjalna technologia budowy powodują, iż minimalizujemy występowanie zjawiska miejskich wysp ciepła. 15-minutowe miasta to trend konieczny by w obecnych i przyszłych czasach żyło nam się lepiej. Pomagają one tak korzystać z zasobów, które mamy by mogły się nimi cieszyć też przyszłe pokolenia.

Odpowiedzialne osiedla

W Robyg konsekwentnie wdrażamy przyjazne środowisku rozwiązania technologiczne, które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacji mieszkań. Na dachach naszych budynków instalujemy panele fotowoltaiczne, w częściach wspólnych montujemy energooszczędne oświetlenie LED, fasady budynków pokrywamy pnączami, które pomagają redukować zanieczyszczenie powietrza i produkują tlen. Inwestujemy w ogrody deszczowe, by wspierać prawidłową retencję wody. Ładowarki elektryczne instalowane na osiedlach Robyg są kolejnym składowym elementem naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Szerokie chodniki, przejścia , ścieżki rowerowe, urokliwe zaaranżowane alejki otoczone zielenią czy też osiedlowy las – to wszystko ma wpływ na decyzję czy zamiast samochodu wybierzemy spacer, rower lub hulajnogę. Dlatego na naszych osiedlach wdrażamy udogodnienia zarówno dla pieszych jak i dla rowerzystów m.in. wiaty i stojaki na rowery oraz stacje, które ułatwiają naprawę jednośladów.

Dzisiaj, bardziej niż kiedyś musimy odpowiedzialnie myśleć o bezpiecznej przyszłości. Położyć nacisk nie na zysk, ale także na troskę o otaczających nas ludzi i kolejne pokolenie, dbałość o zasoby naturalne i klimat. Nie ma chyba lepszej branży niż budowlana, by kształtować zrównoważoną przyszłość.

Miasta 15-minutowe, czyli szczęśliwy człowiek w centrum miasta

Informowanie poprzez edukowanie

Jak komunikujemy tematy ekologiczne? Informujemy o tym co robimy poprzez artykuły prasowe, publikacje w social mediach czy wywiady. Ale to nie wystarczy. Informujemy poprzez edukowanie. Odpowiedzialnie. Informacje o tym co robimy i do jakich proekologicznych działań zachęcamy społeczność przemycamy w przyjaznej formie. Poradniki i zielone zasady drukujemy na EKO papierze z certyfikatem FSC ™, a jakby inaczej!

Działamy w Internecie, ale także w przestrzeni miejskiej. W ostatnim czasie poznańskim przedszkolakom przekazaliśmy 75 tysięcy nasionek drzew – edukując poprzez zabawę, w celu zasiania miłości do przyrody wśród najmłodszych, która miejmy nadzieję zaowocuje i zakwitnie na lata!

Naszym klientom z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, przekazaliśmy do posadzenia  drzewka tlenowe produkujące 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami drzew liściastych. Sprzątaliśmy świat w ramach akcji ,,Wiosennych Porządków”, a to dopiero początek!

 Materiał powstał we współpracy z Robyg

Więcej o ekologicznych działaniach marek przeczytasz w naszym e-booku EKOLOGIA W MARKETINGU

Pobierz e-booka ZA DARMO

Kampanie (nie tylko) świetne wizerunkowoPornhub – Sexstainable