Miasto Sunderland w Wielkiej Brytanii pilotuje aplikację medyczną, która pozwala na zdalny kontakt z lekarzem

Dodane: 11.03.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Sunderland jest pierwszym miastem w Wielkiej Brytanii, które pilotuje aplikację medyczną, która pozwala pacjentom z osłabiającym oddechem monitorować ich oznaki życiowe i konsultować się z pracownikami służby zdrowia z domu.

Firma Luscii healthtech BV z siedzibą w Amsterdamie stworzyła platformę Luscii, która umożliwia pacjentom z trudnościami w oddychaniu zarządzanie swoim stanem zdrowia i rozmowę z zespołem medycznym za pośrednictwem czatu lub wideo. Platforma ta jest wykorzystywana przez prawie 50% szpitali w Holandii do zdalnego wspierania pacjentów i zapobiegania hospitalizacji.

Miasto Sunderland pilotuje tę innowację w ramach swojego celu, jakim jest zapewnienie lepszych i bardziej elastycznych usług zdrowotnych i opiekuńczych w społecznościach lokalnych oraz zwalczanie nierówności zdrowotnych. Projekt pilotażowy będzie początkowo wspierał 50 pacjentów, którzy znajdują się pod opieką All Together Better’s Recovery at Home Service.

– Wiemy, że technologia ma ogromne możliwości przekształcania opieki zdrowotnej i społecznej. Sunderland po raz kolejny przoduje i wykorzystuje innowacje i technologie w sposób, który nie jest stosowany nigdzie indziej w kraju. Naprawdę czekamy na zrozumienie wpływu, jaki Luscii ma na życie osób cierpiących na przewlekłe schorzenia, takie jak POChP – powiedział cytowany przez serwis med-technews.com dr Martin Weatherhead, przewodniczący All Together Better.

Aplikacja jest przeznaczona dla osób cierpiących na długotrwałe postępujące choroby, takie jak POChP i zastoinowa niewydolność serca. Technologia ta, wspierana przez firmę Apple w ramach globalnego programu Apple Mobility Programme, daje pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej wirtualny dostęp do pacjentów, dzięki czemu mogą oni monitorować ich stan i zapewnić, że wszystkie aspekty ich opieki od rehabilitacji po opiekę bardziej specjalistyczną będą dopilnowane.

Każdy pacjent otrzyma iPada z zainstalowaną aplikacją Luscii iOS i zostanie przeszkolony w zakresie pomiaru i wprowadzania ważnych odczytów stanu zdrowia, takich jak ciśnienie krwi i tętno, a także w zakresie ogólnego samopoczucia. Odczyty będą następnie codziennie monitorowane przez pracowników służby zdrowia, którzy mogą wysłać wiadomość lub zadzwonić na wideo do pacjenta w razie jakichkolwiek wątpliwości co do jego stanu.

Aplikacja umożliwia również pacjentom dostęp do szeregu zasobów, które pomogą im monitorować swój stan zdrowia pod czujnym okiem pracowników służby zdrowia i rezerwować wirtualne wizyty, które pomogą im w powrocie do zdrowia.

Luscii jest jedną z wielu innowacji technologicznych wdrażanych w mieście w ramach programu All Together Better (ATB). All Together Better łączy dostawców usług zdrowotnych i społecznych, lokalne władze i organizacje, aby zapewnić zindywidualizowaną, proaktywną i połączoną opiekę szpitalną dla ludzi w mieście.