Microsoft docenił polski startup. Przyznał FinAi nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

FinAi zakwalifikowało się do finału międzynarodowego konkursu Startup Contest organizowanego w ramach konferencji infoShare 2018 i pozyskało 100 tysięcy dolarów od Microsoftu. To nagroda specjalna, która pomoże polskiej firmie rozwinąć platformę kredytową.

Na zdjęciu: Łukasz Dziekan, współzałożyciel i CTO FinAi

Nagroda specjalna 

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia infoShare warszawski startup FinAi zaprezentował koncepcję paneuropejskiej platformy kredytowej, dzięki której klienci polskiej spółki będą mogli zapoznać się z ofertą kredytową wszystkich banków na terenie Unii Europejskiej i w efekcie skorzystać z niej online. Właśnie to rozwiazanie przekonało przedstawicieli Microsoftu do przyznania FinAi nagrody specjalnej, jaką jest 100 tysięcy dolarów.

– Wyniki międzynarodowego konkursu infoShare Startup Contest 2018 i wyróżnienie przyznane FinAi przez globalną markę, jaką jest Microsoft, dowodzą unikalnego charakteru naszej platformy i jej potencjału biznesowego. Liczymy na owocną współpracę w przyszłości z tak znaczącym partnerem. Zakończyliśmy właśnie fazę testów friends & family i w czerwcu uruchomimy platformę dla klientów w Polsce – mówi Łukasz Dziekan, dyrektor technologiczny warszawskiego startupu.

Kapitał od NCBR

Przyznana właśnie nagroda finansowa nie jest pierwszą jaką FinAi ma na swoim koncie. Na początku lutego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało spółce 7,3 mln zł dofinansowania w ramach programu Inteligentny Rozwój. Przedstawiciele FinAi wyjaśniali wówczas, że przeznaczą pozyskane środki na budowę modelu oceny ryzyka kredytowego Model ten ma wykorzystywać alternatywne źródła danych, najnowsze badania i narzędzia z zakresu teorii grafów.

Na świecie funkcjonują już tego typu rozwiązania i oferują je na przykład Lenddo i ZestFinance.  – Są one jednak mniej zaawansowane od naszego projektu, z punktu widzenia zastosowanych metod analizy danych i głównego pomysłu matematycznego. Na rynku europejskim wciąż brakuje gracza, który oferowałby bankom i klientom nową jakość w obszarze oceny ryzyka kredytowego – wyjaśniał Łukasz Dziekan.

Nowy model 

Tłumaczył wówczas, że wdrożenie nowego modelu oceny ryzyka kredytowego pozwoli bankom i innym instytucjom finansowym na dotarcie z produktami kredytowymi do nowych segmentów klientów, a do tego poprawi efektywność istniejących już narzędzi i procesów. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma wzrosnąć liczba osób, które będą oceniane przez banki jako wiarygodne i tym samym wzrośnie liczba udzielanych przez nie kredytów.

FinAi to polski startup założony w 2016 roku. Działa na rynku fintech i ma za sobą jeszcze jedną rundę finansowania. W połowie minionego roku spółka pozyskała 4,6 mln złotych i zapowiadała wówczas, że stworzy innowacyjną platformę kredytowania. Teraz idzie za ciosem i ponownie zbiera kapitał, a opracowanie nowego modelu oceny ryzyka kredytowego i nagroda od Microsoft ma zbliżyć ją do osiągnięcia celu.