Na zdjęciu (od lewej): Kaheer Suleman i Sam Pasupalak, założyciele Maluuba | fot. materiały prasowe
Pracownicy dołączą do zespołu Microsoftu
Obie strony transakcji nie zdradziły jej wartości. Wiadomo tylko, że po jej finalizacji założyciele i pracownicy kanadyjskiego startupu dołączą do zespołu Microsoftu odpowiedzialnego za badania i rozwój sztucznej inteligencji. Wspólnie mają stworzyć oprogramowanie, dzięki któremu komputery będą rozumiały naturalny język i będą samodzielnie potrafiły się nim posługiwać.
– Doświadczenie Maluuba w zakresie głębokiego uczenia i uczenia przez wzmocnienie w systemach pytania-odpowiedzi i procesach decyzyjnych, pomoże nam rozwinąć strategię demokratyzacji sztucznej inteligencji, aby uczynić ją dostępną i wartościową dla wszystkich – klientów, firm i deweloperów – pisze Harry Shum, wiceprezes ds. sztucznej inteligencji i badań w Microsoft.
Maszyny będą potrafić czytać i pisać
Zdaniem właścicieli Maluuba, połączenie się z gigantem z Redmond jest dla nich dobrym kierunkiem rozwoju, ponieważ pomoże im przyśpieszyć realizację badań nad sztuczną inteligencją i wprowadzić ich autorskie rozwiązania na rynek. – Krótko mówiąc, dzięki nowemu partnerstwu szybciej zbliżamy się w kierunku naszego celu, którym jest stworzenie maszyny potrafiącej pisać i czytać – piszą przedstawiciele firmy.
Maluuba powstało w 2011 roku, a założycielami startupu są Sam Pasupalak i Kaheer Suleman. Do tej pory ich firma zajmowała się rozwojem sztucznej inteligencji, dzięki której maszyny potrafiłyby samodzielnie czytać ze zrozumieniem, mówić i słuchać, a także zapamiętywać. Spółka ma dwa biura w Montrealu i Waterloo.
Kupno LinkedIn’a
Przejęcie kanadyjskiej firmy nie jest jedyną transakcją, którą w ostatnim czasie zrealizował Microsoft. W połowie czerwca 2016 roku spółka kupiła biznesową sieć społecznościową LinkedIn za 26 miliardów dolarów. Przy tej okazji dyrektor generalny firmy z Redmond powiedział, że fuzja obu spółek stwarza szereg możliwości dla użytkowników i klientów portalu.