Microsoft przejmuje kanadyjski startup. Nauczą maszyny czytać i pisać

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Amerykański gigant Microsoft kupił Maluuba, spółkę pracującą nad sztuczną inteligencją, dzięki której będzie można nauczyć maszyny czytać i pisać. Przejęcie to ma przyśpieszyć rozwój startupu i rozwijanej przez niego technologii.

Na zdjęciu (od lewej): Kaheer Suleman i Sam Pasupalak, założyciele Maluuba | fot. materiały prasowe 

Pracownicy dołączą do zespołu Microsoftu 

Obie strony transakcji nie zdradziły jej wartości. Wiadomo tylko, że po jej finalizacji założyciele i pracownicy kanadyjskiego startupu dołączą do zespołu Microsoftu odpowiedzialnego za badania i rozwój sztucznej inteligencji. Wspólnie mają stworzyć oprogramowanie, dzięki któremu komputery będą rozumiały naturalny język i będą samodzielnie potrafiły się nim posługiwać. 

– Doświadczenie Maluuba w zakresie głębokiego uczenia i uczenia przez wzmocnienie w systemach pytania-odpowiedzi i procesach decyzyjnych, pomoże nam rozwinąć strategię demokratyzacji sztucznej inteligencji, aby uczynić ją dostępną i wartościową dla wszystkich – klientów, firm i deweloperów – pisze Harry Shum, wiceprezes ds. sztucznej inteligencji i badań w Microsoft. 

Maszyny będą potrafić czytać i pisać 

Zdaniem właścicieli Maluuba, połączenie się z gigantem z Redmond jest dla nich dobrym kierunkiem rozwoju, ponieważ pomoże im przyśpieszyć realizację badań nad sztuczną inteligencją i wprowadzić ich autorskie rozwiązania na rynek.  – Krótko mówiąc, dzięki nowemu partnerstwu szybciej zbliżamy się w kierunku naszego celu, którym jest stworzenie maszyny potrafiącej pisać i czytać – piszą przedstawiciele firmy. 

Maluuba powstało w 2011 roku, a założycielami startupu są Sam Pasupalak i Kaheer Suleman. Do tej pory ich firma zajmowała się rozwojem sztucznej inteligencji, dzięki której maszyny potrafiłyby samodzielnie czytać ze zrozumieniem, mówić i słuchać, a także zapamiętywać. Spółka ma dwa biura w Montrealu i Waterloo. 

Kupno LinkedIn’a 

Przejęcie kanadyjskiej firmy nie jest jedyną transakcją, którą w ostatnim czasie zrealizował Microsoft. W połowie czerwca 2016 roku spółka kupiła biznesową sieć społecznościową LinkedIn za 26 miliardów dolarów. Przy tej okazji dyrektor generalny firmy z Redmond powiedział, że fuzja obu spółek stwarza szereg możliwości dla użytkowników i klientów portalu.