Microsoft zwalania blisko 8 tysięcy pracowników odpowiedzialnych za Windows Phone

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Jest reakcja zarządu Microsoftu na straty, które przynosi Windows Phone. Spółka z Redmod zmienia strategię na rynku urządzeń mobilnych i zwalania blisko 8 tys. pracowników. Microsoft znów stawia na software.

2% udziału Windows Phone na rynku urządzeń mobilnych

Światowy rynek smartfonów zdominowały urządzenia z zainstalowanym systemem Android i iOS. Według badań Stat Couter, z Androida korzysta aż 56% osób posiadających sprzęt mobilny, z iOS blisko 30%, a na Windows Phone decyduje się niecałe 2% klientów z całego globalnego rynku urządzeń przenośnych. Konsumenci po porostu nie chcą kupować smartfonów spod szyldu Microsoftu, a teraz okazuje się, że nawet sam właściciel marki nie chce kontynuować inwestycji w przynoszący straty Windows Phone.

Na zdjęciu: Satya Nadella, CEO Microsoft | fot. by Official Leweb Photos flickr.com CC by 2.0

W związku z tym, Satya Nadella, szef Microsoftu zapowiedział fale zwolnień w korporacji. Redukcja etatów obejmie przede wszystkim pracowników przejętego w 2014 roku oddziału Nokii produkującego telefony komórkowe. W efekcie cięć pracę starci 7,8 tysięcy osób. A straty, które poniósł amerykański koncern w związku z nietrafną inwestycją szacuje się na ponad 8 miliardów dolarów. Jaka więc przyszłość czeka produkowane dotychczas przez Microsoft urządzenia?

Już nie hardware, a software

W oficjalnym oświadczeniu, Nadella informuje o zmianie strategii amerykańskiego koncernu na rynku urządzeń mobilnych. Jak podano, firma odstąpi od budowania swojej pozycji poprzez produkcję smartfonów, a skupi się na tworzeniu oprogramowania Windows. Wszystko wskazuje na to, że Microsoft rezygnuje z tworzenia hardwareu i wraca do korzeni, które zapoczątkowały potęgę korporacji.

Najprawdopodobniej firma z Redmond nie odejdzie całkowicie od produkcji smartfonów, a jedynie ograniczy się do kilku podstawowych modeli. Wraz z nadchodzącą premierą systemu Windows 10, na rynku ma pojawić się nowy model Lumii. Przypomnijmy, że Windows 10 będzie gotowy do pobrania już 29 lipca, a jego dostępność na urządzeniach mobilnych może być jednym z pierwszych kroków do zmiany kierunku rozwoju firmy na rynku przenośnego sprzętu.

Deweloperzy nie chcą tworzyć aplikacji na Windows Phone

Zmiana jest potrzebna. Pomijając straty wynikające z zakupu linii produkcyjnej Nokii, Windows Phone nie jest atrakcyjny dla deweloperów tworzących aplikacje. Nic w tym dziwnego, że wielu producentów oprogramowania pomija platformę Windows Phone skoro korzysta z niej zaledwie 2% rynku. Wygląda na to, że zarząd Microsoftu zdał sobie z tego sprawę, a chcąc zmienić tę sytuację skupi się na poprawie własnego softwareu.