Miliarder i twórca serwisu Alibaba twierdzi, że pieniądze szczęścia nie dają

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Zarabiając 20 dolarów miesięcznie jako nauczyciel języka angielskiego Jack Ma, twórca serwisu Alibaba był bardziej szczęśliwym człowiekiem niż teraz kiedy jest miliarderem. Przedsiębiorca twierdzi, że posiadanie dużych pieniędzy wiąże się z dużą odpowiedzialnością, która może przytłaczać.

Miliarder, któremu nie zależy na pieniądzach

Jack Ma, założyciel Grupy Alibaba wiedzie szczęśliwe życie zawodowe. Wielu przedsiębiorców z pewnością chciałoby być na miejscu Chińczyka, który z powodzeniem zarządza największym na świecie serwisem handlowy Alibaba. Stworzony przez azjatę portal konkuruje z amerykańskimi gigantami e-commerce Amazon i eBay. Dzięki niemu Jack Ma stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach, a obecnie jego majątek szacuje się na blisko 30 miliardów dolarów.

Na zdjęciu Jack Ma | fot. wikimedia.org CC by 3.0

Ale czy zdobyta fortuna faktycznie uszczęśliwia miliardera? Okazuje się, że nie. Jak poinformował serwis CNN Money podczas wystąpienia na konferencji Clinton Global Initiative przedsiębiorca stwierdził, że najbardziej radosny okres w jego życiu to był czas kiedy był nauczycielem języka angielskiego i zarabiał znacznie mniej pieniędzy niż obecnie. Jack Ma wspomniał również o swojej pierwszej wypłacie, która wynosiła zaledwie 20 dolarów i jak powiedział to był najwspanialszy dzień w jego karierze.

Duże pieniądze, duża odpowiedzialność

Chińczyk uważa, że posiadanie skromnych zasobów finansowych zapewnia zadowolenie i spokój ducha, natomiast jeśli mamy na koncie 10 milionów dolarów to wówczas zaczynamy się martwić na co je wydać i jak odpowiednio je zainwestować. Prawdziwy kłopot według Jacka Ma pojawiają się wtedy kiedy zarobiliśmy już miliard dolarów, ponieważ ludzie oczekują od nas, że będziemy wydawać pieniądze rozsądnie i z korzyścią dla innych osób.

Twórca Alibaby wspomniał również o bolączkach, które spotkały go podczas debiutu spółki na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Wówczas zetknął się pierwszy raz z ogromną presją wynikającą z faktu, że cały świat zaczął obserwować ceny akcji serwisu i obarczać go odpowiedzialnością za ich wysokość. Jack Ma jest przekonany, że w podobnych sytuacjach, na które mamy duży wpływ należy zachować spokój i być przede wszystkim sobą.