Milion na inwestycję w preparaty na negatywne efekty po alkoholu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Milion na inwestycję w preparaty na negatywne efekty po alkoholu

Udostępnij:

Polsko-japońska spółka biotechnologiczna Nomi Biotech Corporation specjalizująca się w projektowaniu i wytwarzaniu innowacyjnych nutraceutyków pozyskała 1 mln od funduszu Black Pearls VC.

Spółka celuje w wart obecnie blisko 100 miliardów dolarów rynek napojów funkcyjnych i opracowuje preparaty, które min. wspierają ludzki organizm w walce z negatywnymi efektami spożywania alkoholu, czy nadmiaru powszechnego w produktach spożywczych cukru. — Spożycie alkoholu w Polsce systematycznie rośnie, a świadomość niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą ta substancja, nie. Gdy dołożyć do tego nieumiejętne radzenie sobie z dolegliwościami syndromu „dnia po” i wspomaganie się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi np. aspiryną czy ibuprofenem, które w katastrofalny sposób obciążają już nadwyrężoną wątrobę, dochodzimy do poważnych ryzyk zdrowotnych — mówi Marcin Jaskuła, prezes Nomi Biotech Corporation. 

Naukowcy z Japonii i Polski łączą siły

Nomi Biotech Corporation założyli w 2018 roku Marcin Jaskuła, dr Kohei Yagi oraz mec. Michał Żukowski. Do firmy bardzo szybko dołączył też dr Jakub Urbański. Celem spółki jest odpowiedź na wyzwania, jakie przed konsumentami stawia oparty o masową produkcję współczesny przemysł spożywczy oraz uwarunkowany cywilizacyjnie styl życia.

— Współczesna produkcja żywności radykalnie odmieniła krajobraz konsumencki państw rozwiniętych. Paradoksalnie, przeciętny Europejczyk konsumuje dziennie 3200 kalorii, mniej więcej tyle samo co 50 lat temu. Z drugiej jednak strony, przemysł spożywczy coraz częściej doprowadza do tego, że problemem staje się nadmiar jakiejś substancji w diecie. Koronnym tego przykładem jest cukier, którego przeciętny Polak spożywa już blisko 60 kilogramów rocznie! To prawie 12kg więcej niż 10 lat temu. Globalnie spożywamy też coraz więcej alkoholu. — mówi Marcin Jaskuła, prezes Nomi Biotech Corporation. 

Biotechnologią w cukier

Zespół Nomi Biotech planuje w najbliższej przyszłości wprowadzenie na rynek (nie tylko europejski) serii preparatów funkcyjnych odpowiadających na zagrożenia zdrowotne wynikające ze współczesnej diety. Otyłość, cukrzyca oraz dysfunkcje układu krążenia powodowane przez nadmierne używanie przez producentów żywności np. cukrów, soli oraz konserwantów to choroby cywilizacyjne, które globalnie stanowią olbrzymi problem nie tylko dla systemów opieki zdrowotnej, lecz wpływają też na szereg bardzo poważnych aspektów makroekonomicznych.

Japonia jest globalnym liderem w zakresie produkcji nutraceutyków ukierunkowanych na zapobieganie negatywnym skutkom spożywania przetworzonej żywności. Ze względu na problemy demograficzne oraz wysoką świadomość zdrowotną konsumentów Japończycy regularnie korzystają z preparatów prewencyjnych. To właśnie doświadczenie oraz know-how rynku japońskiego chcemy implementować w Europie wykorzystując opracowywane przez nas wraz z polskimi naukowcami nowe formy zwiększania biodostępności substancji aktywnych pochodzenia naturalnego. — oznajmia dr Kohei Yagi, CTO w Nomi Biotech Corporation

Biotechnologią w „syndrom dnia po”  

Pierwszym, dostępnym już komercyjnie produktem Nomi Biotech jest alcorythm – preparat, który skutecznie przyspiesza rozkład aldehydu octowego, chroniąc wątrobę oraz niwelując tym samym przykre efekty zatrucia alkoholem etylowym.

Spożycie alkoholu w Polsce systematycznie rośnie, a świadomość niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą ta substancja nie. Gdy dołożyć do tego nieumiejętne radzenie sobie z dolegliwościami syndromu „dnia po” i wspomaganie się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi np. aspiryną czy ibuprofenem, które w katastrofalny sposób obciążają już nadwyrężoną wątrobę, dochodzimy do poważnych ryzyk zdrowotnych. Zamierzamy rozwijać naszą technologię w oparciu o stare i sprawdzone japońskie receptury ulepszone o nowoczesne technologie mikronizacji cząsteczek oraz zwiększanie biodostępności substancji aktywnych. Inwestycja Black Pearls VC to dla nas istotny krok w realizacji tego założenia – konkluduje prezes Nomi Biotech Marcin Jaskuła.

Inwestycja

Fundusz Black Pearls VC zainwestował w Nomi Biotech 1 mln złotych z funduszu LQT Fund II ze wsparciem programu NCBR – BRIdgeAlfa, a transakcję z ramienia funduszu przeprowadził Maciej Skórkiewicz (Partner) i Aleksander Dobrzyniecki (Investment Manager).Fundusz Black Pearls VC zainwestował w Nomi Biotech 1 mln złotych z funduszu LQT Fund II ze wsparciem programu NCBR – BRIdgeAlfa, a transakcję z ramienia funduszu przeprowadził Maciej Skórkiewicz (Partner) i Aleksander Dobrzyniecki (Investment Manager).

Pierwszy rok działalności – pierwsze sukcesy

Nomi Biotech Corporation jest finalistą prestiżowego konkursu „Start-Up Roku” w ramach European StartUp Days 2019  w kategorii – Biotechnologia. Spółka jest laureatem konkursu „Szybka Ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ich projekt uzyskał najwyższą punktację spośród wszystkich projektów zgłoszonych w konkursie w rundzie październikowej z 2018 r. Partnerem strategicznym Nomi Biotech Corporation w Polsce jest Narodowy Instytut Leków.

Zespół

Prezes spółki, Marcin Jaskuła jest absolwentem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Manchester Metropolitan University Business School oraz podyplomowych studiów sinologicznych na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie. Marcin jest byłym pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wieloletnim konsultantem ds. rynków dalekowschodnich.

Dr Kohei Yagi kierujący działem technologiczno-inżynieryjnym spółki jest absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Kyushu Tokai University oraz studiów doktoranckich na warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z zakresu cytogenetyki. Jest też uznanym warszawskim restauratorem oraz konsultantem branży HoReCa. Dr Jakub Urbański jest w Nomi Biotech Corporation odpowiedzialny za programy badawcze oraz kontakty ze środowiskami akademickimi i ośrodkami naukowymi. Jest absolwentem Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich Uniwersytetu w Ultrechcie z zakresu biologii molekularnej. Dr Urbański jest także współzałożycielem HiProMine – pierwszej w Polsce firmy zajmującej się przemysłową hodowlą owadów m.in. w przetwórstwie biomasy.

Mec. Michał Żukowski jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jako radca prawny jest założycielem INNTEO – kancelarii prawno-doradczej specjalizującej się w obsłudze projektów B+R oraz funduszy Venture Capital. Wcześniej pracował na stanowiskach kierowniczych w administracji publicznej i współpracował z renomowanymi warszawskimi kancelariami.