Mindgram, startup oferujący pomoc psychologiczną dla pracowników i ich rodzin otrzymał 8,5 mln zł finansowania

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Mindgram, startup oferujący pomoc psychologiczną dla pracowników i ich rodzin otrzymał 8,5 mln zł finansowania

Udostępnij:

8,5 miliona złotych w rundzie pre-seed dla Mindgram – startupu znanej psycholożki Małgorzaty Ohme. Pieniądze od inwestorów przyspieszą uruchomienie platformy kompleksowego wsparcia psychologicznego w firmach oraz ekspansję startupu w Europie. Z podobnych rozwiązań korzystają już Google i Facebook.

Mindgram to platforma online i aplikacja, umożliwiająca kompleksową opiekę specjalistów – psychologów oraz trenerów profilaktyki zdrowia i rozwoju osobistego, skierowana do pracowników firm i ich rodzin. Startup, założony w lutym 2021 r. przez psycholożkę Małgorzatę Ohme oraz Jakuba Zielińskiego i Adama Plonę, pozyskał 8,5 miliona złotych. W rundzie pre-seed wsparły go fundusze Pamoja Capital z Kanady oraz Market One Capital, znany z inwestycji m.in. w Booksy, Brainly, Packhelp i Jutro Medical. Środki przeznaczone zostaną na uruchomienie platformy i zbudowanie pozycji lidera w Polsce, a także dynamiczną ekspansję na rynkach zagranicznych. Pomoc psychologiczną dla pracowników, za pośrednictwem podobnych platform, na świecie udostępniają technologiczni giganci, jak Google, Facebook, Uber, Twitter czy eBay, a także tradycyjne firmy, m.in. Domino’s, Sephora, Pixars. Mindgram prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy dotyczące implementacji rozwiązania w firmach. W gronie klientów są już m.in. UPC, Wakacje.pl, Packhelp, TUiR UNUM, Whites, 7N.

– W pierwszej kolejności planujemy uruchomienie platformy w Polsce oraz tych krajach Europy, gdzie dostęp do opieki psychologicznej jest najbardziej ograniczony lub trudno dostępny. W Polsce, według Eurostat, mamy zaledwie 9 psychologów na 100 tys. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik w Europie. Niewiele lepiej jest w Hiszpanii, a sytuację dodatkowo pogłębia pandemia – mówi współzałożycielka Mindgram, psycholożka Małgorzata Ohme.

– Potencjał dalszego rozwoju Mindgram określają dwa czynniki – olbrzymie zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną wśród pracowników i globalne trendy. Najbardziej progresywne firmy, jak Google czy Facebook, w dobie pandemii COVID-19 błyskawicznie dokonały rewizji polityki benefitów pracowniczych, zamieniając bony zakupowe, pakiety fitness, czy „owocowe czwartki” na dodatki ukierunkowane na zdrowie, kondycję psychiczną i zwiększanie odporności pracowników. Ten trend widzimy już w Polsce – dodaje Adam Plona, współzałożyciel i COO Mindgram.

Jak działa Mindgram?

Mindgram to platforma wsparcia psychologicznego, działająca w modelu subskrypcyjnym. Jest opłacana przez pracodawcę. Każdy pracownik firmy, która skorzysta z platformy Mindgram, otrzymuje indywidualną opiekę psychologiczną według specjalnie przygotowanej metodologii opartej na dostępnej wiedzy medycznej i badaniach klinicznych m.in. z takich nurtów, jak psychologia pozytywna, psychoterapia systemowa czy terapia poznawczo-behawioralna. W ramach miesięcznego abonamentu ma do wyboru dziesiątki warsztatów grupowych, prowadzonych przez najlepszych terapeutów, trenerów i coachów. Dodatkowo także pakiety mindfulness, treningi relaksacyjne, medytacje i programy terapeutyczne. Mindgram oferuje również bezpłatny dostęp dla innych członków rodziny. Platforma zapewnia pracownikom bezpieczny i poufny dostęp do całodobowej, indywidualnej opieki terapeutycznej oraz coachingu na żądanie osobom zmagającym się m.in. ze stresem, z wypaleniem zawodowym oraz w sytuacji kryzysowej. Pracodawcom pomaga wyjść naprzeciw potrzebom pracowników w zakresie ich zdrowia psychicznego oraz zwiększa konkurencyjność firmy na rynku.

– Dobrostan pracowników ma realne przełożenie na skuteczne funkcjonowanie firmy: zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy, a redukuje absencję i prezentyzm. Według WHO (2) każdy 1 dolar zainwestowany w zdrowie psychiczne pracowników generuje 4 dolary zwrotu dla firmy – podsumowuje Jakub Zieliński, CEO Mindgram.

Zdrowie psychiczne się liczy

Szkody psychospołeczne i ekonomiczne, jakie wyrządziła pandemia, stanowią poważne zagrożenie dla całych organizacji. W Polsce szacuje się, że na zaburzenia psychiczne cierpi około 8 mln dorosłych Polaków, z których co roku 1,5 mln trafia do szpitali psychiatrycznych. Prawie co czwarty Polak (23,4%) zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem psychicznym. Problem dotyczy nie tylko Polski. Szacuje się, że ponad 300 milionów ludzi cierpi na depresję. Zaburzenia psychiczne przyczyniają się do spadku produktywności pracownika, co kosztuje światową gospodarkę 1 bilion dolarów rocznie.

Jednocześnie pandemia przyspieszyła rozwój startupów zajmujących się zdrowiem psychicznym i zintensyfikowała popyt na ich finansowanie. Na świecie platformy podobne do Mindgram udostępniają obecnie m.in. startupy Ginger.io, Lyra Health, Modern Health i Spring Health. Wszystkie otrzymały znaczne kwoty finansowania od wiodących VC. Według danych PitchBook tylko do Q3 2020 roku fundusze VC zainwestowały w startupy mental health i wellbeing w USA łącznie 1,37 miliarda dolarów.

– Mindgram to platforma z globalnym potencjałem. Zaczyna od Europy, ale już dziś prowadzimy rozmowy o kolejnych rynkach. Wierzymy w misję Mindgram – wsparcie pracowników, destygmatyzację i demokratyzację zdrowia psychicznego. Jesteśmy przekonani, że doświadczony i zgrany zespół Mindgram zapewni jej realizację – komentuje Marcin Kurek z Market One Capital.