Minibus bez kierowcy? Za niedługo będziesz mógł do niego wsiąść w Parku Śląskim

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Minibus bez kierowcy? Za niedługo będziesz mógł do niego wsiąść w Parku Śląskim

Udostępnij:

W Parku Śląskim rozpoczęły się właśnie dwutygodniowe testy bezzałogowego minibusa Blees BB-1, który od 24 maja będzie woził gości Parku Śląskiego za darmo. Mieści do 15 osób i jest dostosowany do osób z ograniczeniami mobilności.

Autonomiczny minibus porusza się z prędkością do 20 km/h, nie emituje spalin czy hałasu. Przez najbliższe dwa tygodnie pojazd będzie odpowiednio kalibrowany. W tym czasie sprawdzane będzie, czy system jazdy odpowiednio uwzględnia chociażby. zmienną nawierzchnię, rondo i podjazdy na trasie. Kluczowym elementem testów będzie weryfikacja, czy Blees BB-1 właściwie reaguje na obecność pieszych i innych pojazdów. 

– Testowanie autonomicznego pojazdu Blees BB-1 pomoże nam lepiej zrozumieć potrzeby odwiedzających park oraz przeanalizować zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania do Parku Śląskiego – zaznacza Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Nowa technologia dla Zielonych Płuc Śląska

– Autonomiczny autobus to doskonały przykład wykorzystania nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku naturalnemu. Właśnie takie rozwiązanie będzie wykorzystane i dostępne dla gości odwiedzających Park Śląski. Miejsce też jest nieprzypadkowe – park od dekad nazywany jest Zielonymi Płucami Śląska, tysiące mieszkańców województwa spędza tutaj wolny czas, korzystając z jego atrakcji i uroków – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa Śląskiego.

Rozkład kursów autonomicznego minibusa w Parku Śląskim ma zostać podany po 20 maja 2024 r., kiedy zakończy się kalibracja pojazdu.

Czytaj także: