Miniony rok był dla AppStore dobry. Deweloperzy zarobili 20 mld dolarów

miniony rok byl dla appstore dobry deweloperzy zarobili 20 mld dolarow
Udostępnij:
Sklep z aplikacjami AppStore oferuje już ponad dwa miliony programów i dostępy jest w ponad 150 krajach. Dzięki platformie deweloperzy zarobili w minionym roku 20 mld dolarów. To więcej o 40 proc. w stosunku do 2015 rok.

Sklep Apple w Nowym Jorku | fot. materiały prasowe | modyfikacja: 632x348

Rekord 

Początek tego roku zaczął się dla spółki z Cupertino nadzwyczaj dobrze. Pierwszego stycznia użytkownicy AppStore zostawili w sklepie z aplikacjami blisko 240 milionów dolarów – to najwyższy wynik, jaki do tej pory udało się osiągnąć firmie jednego dnia. Miniony rok był równie pomyślny. Według Philipa Schillera, wiceprezesa marketingu w Apple, AppStore pozwolił w tym czasie zarobić deweloperom 20 miliardów dolarów. 

Przedstawiciele spółki chwalą się, że to aż o 40 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego roku. Dodają, że AppStore powstał mniej więcej dziewięć lat temu i na przestrzeni tego czasu dał zarobić twórcom programów łącznie ponad sześćdziesiąt miliardów dolarów. Oznacza to, że jedna trzecia tej wartości została wygenerowana tylko w minionym roku. 

Super Mario Run 

Rekordowy okazał się także grudzień 2016 roku. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że tylko w tym jednym miesiącu, klienci sklepu z aplikacjami dokonali zakupów o łącznej wartości trzech miliardów dolarów. W międzyczasie do AppStore trafiła gra Super Mario Run od Nintendo, która w zaledwie cztery dni od daty premiery została pobrana aż 40 milionów razy i była najczęściej pobieraną aplikacją podczas Świąt i w Nowym Roku. 

Super Mario Run znajduje się również w światowej dziesiątce najchętniej ściąganych aplikacji. Wyprzedza go między innymi znajdująca się na pierwszym miejscu w zestawieniu gra Pokemon GO, która wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość. Na listę trafiły także takie programy, jak: Prisma, Reigns, Procreate, Lumino City, Sweat With Kayla i djay Pro. 

Najbardziej dochodowe rynki 

Powstały w 2008 roku sklep z aplikacjami AppStore, działa już w 155 krajach i można pobrać z niego ponad dwa miliony programów, co stanowi o 20 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego roku. Najbardziej dochodowymi rynkami dla platformy są Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Wielka Brytania.