Ministerstwo Finansów odracza obowiązek instalacji kas online o pół roku dla wybranych branż

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Ministerstwo Finansów odracza obowiązek instalacji kas online o pół roku dla wybranych branż

Udostępnij:

W Polsce od 1 lipca wszyscy powinni korzystać z kas fiskalnych online. Jednak z powodu kryzysu związanego z koronawirusem rząd przesunął ten termin na 1 stycznia 2021 roku dla branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów odroczenie terminu obowiązkowej instalacji kas online o pół roku to wyjście naprzeciw postulatom przedsiębiorców. W MF trwają prace nad szczegółami rozporządzenia dotyczącego odroczenia terminu wejścia w życie kas online.

– Epidemia koronawirusa spowodowała utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorców. Branże hotelarska i gastronomiczna są jednymi z najbardziej pokrzywdzonych. Ci podatnicy walczą o przetrwanie, jest więc dla nas oczywiste, że utrzymywanie dla nich obowiązku instalacji nowego rodzaju kas online do 1 lipca 2020 r. nie jest dobrym pomysłem. W tej chwili ważniejsze dla nas jest zapewnienie tym branżom płynności finansowej, ich utrzymanie się na rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się przesunąć obowiązek instalacji kas online na 1 stycznia 2021 r. dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i sprzedaży węgla – powiedział w rozmowie z PAP Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Jednocześnie wiceminister zapowiedział, że jeżeli przedsiębiorca ze wskazanych branż, których dotyczy odroczenie terminu obowiązkowej instalacji kas online, postanowi w tym okresie zakupić taką kasę, nadal będzie mógł skorzystać z dofinansowania na zakup takiego sprzętu.