Misja Grow F: wypełnić lukę w  pozyskiwaniu finansowania między startupami prowadzonymi przez kobiety i mężczyzn

Dodane: 15.07.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Opublikowany niedawno przez Federalny Związek Niemieckich Firm Startupowych monitor startupów pokazuje po raz kolejny dodatkowe przeszkody, które pojawiają się w przypadku startupów współtworzonych przez  kobiety. Wyzwania te są szczególnie palące, gdy związane są z pozyskiwaniem środków z funduszy venture capital i od aniołów biznesu.
Trzy z sześciu podstawowych ustaleń są z nim bezpośrednio lub pośrednio związane:

  1. Istnieje „uprzedzenie płci” w postrzeganiu startupu.
  2. Szybki wzrost i alokacja kapitału dla kobiet założycieli jest nadal wyjątkiem: tylko 5,2% zespołów kierowanych przez kobiety otrzymało już 1 milion euro lub więcej – w przypadku zespołów męskich liczba ta wzrasta jednak do 27,8%.
  3. Zespoły kobiece mają większe trudności ze zbudowaniem sieci kontaktów w tych ekosystemach.

Badanie opiera się na danych niemieckiej sceny startupów. Jednak Nina Wöss, współautorka badania i współzałożycielka Female Founders, podejrzewa, że liczby te odnoszą się do większości krajów europejskich. Jest to jeden z wielu powodów, dla których założycielki uruchomiły w 2019 roku program akceleratora „Grow F”. Przygotowuje on żeńskie i mieszane pod względem płci zespoły startupowe na ich drodze do gotowości inwestycyjnej.

Grow F – Program

W pełni cyfrowy program przyjmuje zgłoszenia do 31 lipca i oferuje wsparcie na drodze do gotowości inwestycyjnej, a także osobistego rozwoju założycieli. Na maksymalnie 10 startupów czeka około 45 godzin szkoleń online z udziałem najwyższej klasy ekspertów z wiodących europejskich funduszy venture capital. Co więcej, każdy startup otrzymuje osobistego mentora po swojej stronie na  cały czas trwania programu.

Około połowa z 20 sesji programu koncentruje się na demistyfikacji procesu pozyskiwania funduszy. Zaczynamy od samego początku: Jak znaleźć odpowiednich inwestorów i jak do nich dotrzeć? Jakie dokumenty należy przygotować do rozmów nt. potencjalnego finansowania? Min. te pytania odpowiadamy mówi Lena Hödl, kierownik programu. Chcemy dawać uczestnikom jak najbardziej  praktyczne  treści., a zaufani partnerzy z naszej sieci dzielą się swoimi umiejętnościami i businessowym i finansowym know-how dodaje.

Wśród poprzednich prelegentów byli inwestorzy z Creandum, Point Nine Capital, Speedinvest, Atomico i wielu innych. Po zapoznaniu się z podstawami, staje się to bardziej konkretne. Poruszamy również min. aspekt wstępnych warunków finansowania, czy relacjacje inwestorskie i rozmawiamy o tym, co należy zrobić, gdy nie uda się pozyskać finansowania komentuje Hödl. Dla nas również bardzo istotne jest, że dotychczasowi absolwenci bardzo wysoko ocenili ten program.

Druga część programu skupia się na osobistym rozwoju założycieli mówi Nina Wöss, współzałożycielka „Female Founders”. startup jest tylko tak silny jak jego zespół, a bycie przedsiębiorcą jest samo w sobie wyzwaniem dodaje. Dlatego Grow F zachęca do wymiany poglądów również na tematy związane ze zdrowiem psychicznym, prowadzi dedykowane sesje z ekspertami i zaprasza doświadczonych założycieli, takich jak Kathi Klausberger, do podzielenia się swoim doświadczeniem.

Virtual Demo Day, ostatnie wydarzenie programu, gości około 200 międzynarodowych inwestorów w trakcie którego można zaprezentować swój startup i bezpośrednio porozmawiać o możliwościach inwestycyjnych. To doskonały początek procesu pozyskiwania funduszy.

Zgłoszenia do programu i wszystkie informacje można znaleźć na stronie programu.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem