MIT stworzył robota, który potrafi wzrastać jak roślina

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

MIT stworzył robota, który potrafi wzrastać jak roślina

Udostępnij:

Robot stworzony przez inżynierów z  MIT (Massachusetts Institute of Technology)

w przeciwieństwie do robotów przemysłowych i komercyjnych dociera do ciasnych przestrzeni i porusza się po zagraconych częściach fabryk lub magazynów.

Większość robotów obecnie używanych w przemyśle potrzebuje szerokiej i otwartej przestrzeni, aby móc działać. Przeważnie mają stałe, ustalone wymiary. Rzadko można znaleźć robota, który może przeobrazić się, na potrzeby różnych zadań.

Jak działa robot od MIT?

Maszyna posiada aparat podobny do łańcucha rowerowego. Różnica polega na tym, że jego połączenia mogą blokować się ze sobą, tworząc sztywną kolumnę. Potem elementy łańcucha mogą się odblokowywać, aby powrócić do swojej elastycznej formy.

Mechanizm powoduje, że robot sam może złożyć łańcuch z powrotem do kontenera, przejechać całą fabrykę, a następnie wyciągnąć rosnące „ramię” z wnętrza maszyny, by po coś sięgnąć. W ten sposób maszyna może także skierować czujnik w celu sprawdzenia uszkodzeń.

 

 

Inżynierzy nazwali ten proces „last foot”, ponieważ podobny jest do zjawiska ostatniej mili w transporcie. Nowatorskie rozwiązanie polega na przejściu z szerokiej, stosunkowo łatwo dostępnej przestrzeni do trudniej dostępnego obszaru.

W pojazdach autonomicznych takie rozwiązanie może przydać się aby przejść z krawężnika np. do progu domu. W robotyce przemysłowej umiejętności robota ułatwią przejście od pracy na otwartej przestrzeni do pracy w wąskich zakamarkach fabryk.

Umożliwienie tego rodzaju elastyczności w robotyce przemysłowej może znacznie przyczynić się do szerszego zastosowania robotów.

Polacy tworzą robota humanoidalnego i zgarniają nagrody

Nasi rodacy także z sukcesem konstruują roboty. Wczoraj informowaliśmy, że robot Melson skonstruowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej otrzymał kilka nagród w zawodach International Robotic Competition RoboChallenge 2019 w Rumunii (1-3 listopada 2019).

Robot zajął pierwsze miejsce w kategorii Humanoid Robot, drugie miejsce w kategorii Humanoid Sumo oraz został wyróżniony w kategorii Freestyle Showcase.