Młodzi dla planety – w Warszawie odbędzie się Green Power Hackathon skierowany do młodzieży

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Młodzi dla planety – w Warszawie odbędzie się Green Power Hackathon skierowany do młodzieży

Udostępnij:

Już 1 czerwca br. w Warszawie odbędzie się specjalny hackathon skierowany do osób w wieku od 13-18 lat, które mają pomysły na innowacyjne rozwiązania odpowiadające na problemy ekologiczne współczesnego świata.

O tym, że nasza planeta ma ogromne problemy wynikające ze zmian klimatycznych, wie już chyba każdy. Zanikanie gatunków i zmniejszenie bioróżnorodności, zła jakość powietrza, ograniczone zasoby energii, zaśmiecone lądy i oceany, niszczenie ekosystemów – to tylko niektóre problemy współczesnej ekologii.

Fundacja „Pierwsze Miejsca są Zawsze Wolne”, znana z organizacji polskiej edycji Startup Weekend Kids oraz warsztatów dla młodzieży Szlachta Startupuje, razem z Partnerami wydarzenia – bankiem Santander oraz Fundacją Santander Bank Polska zapraszają na Green Power Hackathon – wydarzenie, podczas którego młodzież w wieku 13-18 lat będzie miała okazję wykazać się świadomością ekologiczną i jej kreatywnym wykorzystaniem.

W ciągu dwóch dni młodzież będzie pracować nad własnymi innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, odpowiadającymi na problemy ekologiczne współczesnego świata, a przy pracy nad projektami pomogą im dorośli eksperci oraz rodzice.

O Green Power Hackathonie opowiada organizator wydarzenia – Krzysztof Gontarek.

Skąd wziął się pomysł na hackathon dla dzieci? Czym on się różni do tego dla dorosłych?

Przez kilka lat brałem udział ze swoim nastoletnim synem w organizowanych w całej Polsce Startup Weekendach dla osób dorosłych. Zauważyłem bardzo pozytywny wpływ tych wydarzeń na jego rozwój, poszerzenie horyzontu zainteresowań i światopogląd. Postanowiliśmy wspólnie zorganizować coś podobnego, tyle że dla dzieci i młodzieży.

W 2016 roku zorganizowaliśmy pierwszy trzydniowy Startup Weekend Kids w Warszawie, potem było kilka kolejnych, m.in. w Poznaniu i Krakowie. Obecne wydarzenie, czyli Green Power Hackathon, będzie trwało dwa dni i nie będzie nacisku na biznesowy/startupowy charakter projektów. Bardziej chodzi nam o zbudowanie wśród młodzieży świadomości, jak szerokie i palące są problemy ekologiczne naszej planety oraz pobudzenie ich do wygenerowania własnych pomysłów na ich rozwiązanie. A podstawowa różnica to taka, że dorośli tutaj nie pracują nad własnymi projektami, tylko nad pomysłami młodych ludzi – współpracując z nimi, dzieląc się swoimi kompetencjami oraz inspirując nastolatków do aktywnych działań, jak również do nauki nowych umiejętności.

Na co będziecie zwracać największą uwagę przy ocenie projektów uczestników?

Myślę, że najbardziej istotny jest poziom zaangażowania młodzieży w realizację projektów. Wydarzenie ma ich przede wszystkim zainspirować oraz pokazać, że są dorośli, na których pomoc mogą liczyć, jeśli będą chcieli zrobić coś pożytecznego dla świata.

Jaka jest główna nagroda?

Nie przewidujemy żadnych specjalnych nagród. Ideą przyświecającą organizowanym przez nas wydarzeniom jest to, że wygrywa każdy, kto wziął w nim udział, poczuł niezwykłą atmosferę, przekuł pomysł w prototyp, poznał różne kompetencje, sprawdził się w nieznanych mu zadaniach oraz nawiązał nowe znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować interesującymi projektami.

Czy planują Państwo podobne wydarzenia w przyszłości?

Oczywiście. Robimy podobne akcje od kilku lat i cały czas jesteśmy gotowi to robić. Jednakże aby mogły zachować darmowy charakter, jak obecny Green Power Hackathon, to istotną rolę przy ich organizacji odgrywają mecenasi, jak Santander Bank Polska S.A. oraz Fundacja Santander Bank Polska S.A., wspierający takie wydarzenia finansowo.

Wstęp na Green Power Hackathon jest darmowy, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbywają się przez stronę. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2019 r., w siedzibie Santander Bank Polska S.A., w Warszawie al. Jana Pawła II 17, Centrum Relacyjne (parter).