Młodzi przedsiębiorcy z Polski, Europy i USA podpisali „deklarację katowicką”

Dodane: 29.10.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

Historyczne – na skalę międzynarodową – spotkanie młodych przedsiębiorców odbyło się w Katowicach podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W ramach EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015 reprezentanci organizacji Młodych Przedsiębiorców z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych ustalili wspólną deklarację określającą stanowisko Młodych Przedsiębiorców dotyczące negocjowanego właśnie pomiędzy Komisją Europejską i rządem USA porozumienia TTIP – Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Katowicka deklaracja ma być oficjalnym głosem broniącym ich interesów, który wkrótce trafi do stron negocjujących umowę.

Na zdjęciu (od lewej): Luca de Carli, Komisja Europejska; Dimitris Tsingos, YES for Europe

TTIP (ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership), czyli porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, obejmie swoim zakresem także działania podejmowane przez młodych przedsiębiorców. Zakres i postęp negocjacji porozumienia oraz szanse i zagrożenia, jakie niesie ono dla młodych przedsiębiorców, to tylko niektóre z tematów, jakie poruszali eksperci z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych podczas okrągłego stołu poświęconego tematyce TTIP. Uczestnikami spotkania były organizacje Młodych Przedsiębiorców zrzeszone w YES for Europe – Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców oraz młodzi przedsiębiorcy z USA. w dyskusji wzięli również udział m.in.: Ryszard Schnepf, Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, Luca de Carli z zespołu negocjacyjnego Komisji Europejskiej, Angela Palazzolo z Ambasady USA w Polsceoraz prof. Piotr Moncarz, przewodniczący US-Polish Trade Council i profesor Uniwersytetu Stanforda.

„Wynikiem dyskusji Okrągłego Stołu było ustalenie wspólnego stanowiska strony europejskiej – organizacji zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców. Deklaracja ta została obecnie przekazana do ratyfikacji obecnym przy okrągłym stole reprezentantom z Pacific Council z USA. W momencie ustalenia wspólnego stanowiska przekażemy nasze postulaty na ręce przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz rządu USA.– mówi Przemysław Grzywa, wiceprzewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, reprezentant Polski w YES for Europe.

Wśród postulatów katowickiej deklaracji znajdują się m.in. włączenie reprezentacji młodych przedsiębiorców do konsultacji ostatecznej treści porozumienia, promocja kultury przedsiębiorczości, uruchomienie transatlantyckiego programu wymiany młodych przedsiębiorców, wprowadzenie wiz dla przedsiębiorców do swobodnego poruszania się po obu stronach Atlantyku. Sygnatariusze wskazują również mocno, aby postanowienia porozumienia wspierały rozwój młodych firmy na wczesnym etapie rozwoju biznesu, czyli do około trzech lat działalności.

Okrągły Stół dotyczący TTIP był częścią wydarzeń realizowanych w ramach EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015 podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Prócz niego odbył się szereg spotkań i paneli dyskusyjnych dotyczących młodej przedsiębiorczości w odniesieniu do Polski i Europy. Uzupełnieniem był kolejny zjazd (po Atenach, Rzymie i Londynie) reprezentacji organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców (YES for Europe z siedzibą w Brukseli), którego wynikiem był m.in. wybór Przemysława Grzywy z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach na szefa europejskiej delegacji do G20 Young Entrepreneurs Alliance na lata 2016-2017. „To bardzo ważne wyróżnienie dla działalności RIG w Katowicach i młodych przedsiębiorców z Polski na arenie międzynarodowej.” – ocenił Janusz Dramski, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, reprezentant Polski w YES for Europe.G20 YEA jest międzynarodową organizacją zrzeszającą organizacje młodych przedsiębiorców z Państw G20 i oficjalnym głosem młodych przedsiębiorców na szczycie G20.

Organizatorem EU-US YES Summit Katowice 2015 jest Forum Młodych Przedsiębiorców przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach oraz YES for Europe – Europejska Konfederacja Młodych Przedsiębiorców zsiedzibą w Brukseli. Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest Programie Kongresu na www.ekmsp.eu, stronie wydarzenia www.katowice.youthentrepreneurship.eu oraz na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku http://bit.ly/EU-US_YES_Katowice_2015.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem