Moduły DDR5 RAM trafiły do masowej produkcji

Dodane: 27.04.2021

Agata Ruszkowska

Udostępnij:

Nowoczesne moduły DDR5 już wkrótce trafią na rynek konsumencki. Co wiemy na temat konstrukcji i parametrów tych najwydajniejszych modułów?
Postęp technologiczny i powstawanie nowych urządzeń, wymuszają na producentach inwestowania w produkcję jeszcze lepszych, wydajniejszych komponentów. Właśnie w taki sposób moduły pamięci DDR4 RAM wkrótce zostaną zastąpione przez nowoczesnych kości DDR5. Jak można byłoby przypuszczać, wiążą się one z zapewnieniem większej wydajności i efektywności energetycznej – o ich działaniu będą mogli przekonać się wkrótce zwykli konsumenci, gdyż komponent trafi wkrótce do masowej produkcji.

Firma Asgard, będąca marką chińskiego konsorcjum Jiahe Jinwei, zdradziła swoje plany dotyczące produkcji  modułów DDR5. Zgodnie z harmonogramem, ujawnionym przez serwis ITHome, jeszcze w tym roku na rynek trafią moduły DDR5 o pojemności 16 GB i 32 GB.

Pojedynczy moduł ma 32 GB pojemności i pracuje z taktowaniem 4800 MHz (przy opóźnieniach CL40-40-40 i napięciu zasilającym 1,1 V). W przyszłości jednak mają pojawić się również szybsze moduły pamięci – firma Netac ogłosiła, że pracuje nad modułami osiągającymi 10 000 MHz.

Istotną cechą modułów będzie również korekcja błędów – każdy układ będzie wspierać funkcje ECC (error correction code) i ECS (error check and scrub), co powinno przełożyć się na stabilniejszą pracę modułów. Taką korekcją błędów mogły się pochwalić dotychczas tylko moduły projektowane dla serwerów.

Na jakiej konsumenckiej platformie znajdzie się w pierwszej kolejności DDR5? Mówi się o tym, że konstrukcja będzie współdziałać na początku z Intel (Alder Lake) i AMD (Raphael). Na premierę tego komponentu musimy jednak poczekać do trzeciego kwartału.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem