Monika Sankowska (Dogs Plate): Karmy z białka owadziego są równie dobre jak tradycyjne karmy

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Monika Sankowska (Dogs Plate): Karmy z białka owadziego są równie dobre jak tradycyjne karmy

Udostępnij:

Od kilku lat mówi się o tym, że ludzie powinni przejść na posiłki robione z owadów – że jest to nie tylko zdrowe, ale i lepsze z uwagi na stan naszej planety. Na razie nie udało się spopularyzować tej diety, ale za to widzimy, że trend przyjął się w branży psich produktów. Przykładem są karmy z linii Protein, o których rozmawiamy z Moniką Sankowską z Dogs Plate.

Z czego dokładnie są robione posiłki Dogs Plate Protein? Z jakich powodów w ogóle powstała taka karma dla psów?

Firma Dogs Plate postanowiła wyprodukować karmę z białka owadziego z kilku powodów. Najważniejszy z nich to ekologia, ponieważ koszty środowiskowe produkcji mięsa są coraz wyższe. Chodzi tu głównie o zużycie wody, emisję CO2 oraz stosowanie ogromnej ilości pestycydów przy produkcji pasz dla zwierząt.

Białko pozyskiwane z owadów jest tak samo wartościowe dla zwierząt, a jego produkcja jest o wiele bardziej ekologiczna. Larwy żywione są resztkami roślinnymi, a powierzchnia hodowlana jest zdecydowanie mniejsza. Wyhodowane owady są wykorzystywane w 100%. Larwy nim zostaną wykorzystane jako pokarm lub pasza, są hibernowane, co jest bardziej etyczne i humanitarne niż tradycyjny ubój zwierząt.

Po drugie ekonomia – białko owadzie jest cenowo konkurencyjne (tańsze) niż mięso obecnie dostępne na rynku, przede wszystkim mięso mięśniowe pierwszej kategorii, z którego my produkujemy nasze karmy.

Trzecim, bardzo ważnym powodem, jest fakt, że białko owadzie bardzo rzadko powoduje alergie, które są obecnie coraz częściej przyczyną poważnych problemów zdrowotnych psów i kotów.

Karma Protein jest produkowana z pasty HiProMeat, robionej z owada o nazwie Hermetia illucens 70% oraz dyni, marchwi, korzenia pietruszki, buraków, oleju z kryla, koperku, węglanu wapnia, inuliny z cykorii i czarciego pazura. Czyli białko + warzywa + suplementy i olej. Dogs Plate przestrzega zasady tzw. „czystej etykiety” dlatego odrzucamy wszystkie ulepszacze i wypełniacze. Stosujemy tylko naturalne produkty, które wekujemy, aby zachować najwięcej wartości odżywczych.

Co Was bezpośrednio zainspirowało do stworzenia takiej linii produktów?

Głównie względy ekologiczne i trendy żywieniowe. Poza tym słuchamy naszych klientów i ich problemów związanych z żywieniem swoich czworonożnych przyjaciół. Alergie i problemy pokarmowe psów i kotów, zgłaszane przez naszych klientów sprawiają, że chcemy zapewnić im produkty,  które pozwolą tym zwierzakom normalnie funkcjonować. Pierwszą linią specjalistyczną w naszej firmie były karmy monobiałkowe, głównie ze względu na psy i koty z nietolerancjami pokarmowymi, później wypuściliśmy serię VET wspierającą przewlekle chore zwierzęta (przy kotach to głównie karmy nerkowe i wspomagające układ pokarmowy, a w przypadku psów mamy wspierające wątrobę, trzustkę oraz dla alergików).

Mamy dobry kontakt z naszymi klientami i staramy się elastycznie reagować na ich potrzeby i na bieżąco zwiększać nasz asortyment.

Jak właściwie są produkowane posiłki Dogs Plate Protein? Jak to się ma do kwestii środowiskowych?

Karmy Dogs Plate Protein są produkowane jak wszystkie inne nasze karmy z mięsa mięśniowego (najwyższej jakości i pierwszej kategorii). Protein powstają z białka owadziego, a do tego dodajemy warzywa oraz specjalnie do potrzeb skomponowane suplementy. Wszystko kupujemy od lokalnych producentów (ograniczamy w ten sposób koszty środowiskowe związane z transportem), a dobierane przez nas suplementy są potwierdzone certyfikatami.

Nasze karmy pakujemy w szklane słoiki, aby można było wykorzystać je ponownie. Słoik to opakowanie wielorazowego użytku, które jest neutralne dla zawartego w nim pożywienia. Nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością, dlatego jest bezpieczne i nie przyczynia się do zwiększenia ilości mikroplastiku w przyrodzie. Do pakowania używamy kartonów. W zakładzie przestrzegamy zasady LESS WASTE, dlatego bardzo duży nacisk kładziemy na recycling. Nasi klienci często przysyłają nam zdjęcia z wykorzystaniem ponownym naszych słoików i to nas bardzo cieszy.

Czy Waszymi klientami są przede wszystkim osoby, które same nie jedzą mięsa i nie chcą nim karmić swoich psów?

Jeśli chodzi o karmę Protein to rzeczywiście przygotowaliśmy ją dla dwóch grup klientów – pierwsza to ci, którzy nie jedzą mięsa i mają też problem z podawaniem go swoim czworonogom. A wiadomo, że psy muszą otrzymać w swojej diecie odpowiednią ilość białka pochodzenia zwierzęcego, którego nie można zastąpić np. soją czy innymi roślinami strączkowymi. Druga grupa to ci, którzy mają psy z poważnymi alergiami pokarmowymi – aby zapewnić im dobrze zbilansowany, pełnowartościowy posiłek.

Jakie wartości odżywcze charakteryzują posiłki Protein? Czy są one lepsze od mięsnych posiłków dla psów?

Główną zaletą karmy Protein jest łatwostrawne, nieuczulające białko. Hermetia Illucent ma bardzo dobry stosunek wapnia do fosforu, jeśli porównamy to z  tradycyjnym mięsem. Jest to ważne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania psiego organizmu. Zawiera też dużo kwasów Omega3, których inne mięsa nie mają aż tak wiele (z wyjątkiem ryb). Kwasy Omega3 doskonale wpływają na wygląd sierści, odporność zwierzęcia i działają przeciwzapalnie.

Karmy z białka owadziego są równie dobre jak tradycyjne karmy, a czasem są jedyną alternatywą dla opiekunów chorych psów.  Zdecydowanie zyskują przewagę, jeśli spojrzymy na nie przez pryzmat ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Czy dieta psa może być całkowicie oparta na owadach, czy powinien to być tylko dodatek do zwykłej diety? 

Karmy Protein są pełnoporcjowym posiłkiem zaspokajającym wszystkie potrzeby psa i mogą stanowić podstawową dietę czworonoga.

Na razie na stronie możemy znaleźć tylko jeden rodzaj takiej karmy – z larw Hermetia Illucens. Czy zamierzacie rozszerzyć ofertę karm z owadów?

Zdecydowanie tak, przede wszystkim myślimy o kotach. Czekamy aż na rynku będzie dostępne inne rodzaje białka z owadów, które spełnią nasze oczekiwania pod względem jakości. Dla nas jakość jest najważniejsza.

Gdzie można kupić Wasze produkty?

Nasze produkty są dostępne online www.dogsplate.com . Przesyłki przeważnie wysyłamy tego samego dnia.

Jeśli ktoś potrzebuje porady, albo chciałby się skonsultować, zawsze służymy pomocą.  Można do nas napisać lub zadzwonić, a my na pewno pomożemy. Zależy nam na wysokim standardzie obsługi klienta i robimy wszystko, aby go utrzymać.