Biurowe MUST HAVE: najlepsze monitory do pracy

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Biurowe MUST HAVE: najlepsze monitory do pracy

Udostępnij:

Monitor do biura, czy do pracy w trybie home office? Cienka ramka, czy wygodne usytuowanie portów USB? Nasze propozycje powinny zadowolić wszystkich poszukujących idealnego ekranu do pracy.

Wybór monitorów do pracy jest dzisiaj ogromny – aby nie zagubić się w gąszczu wszystkich parametrów, zastanówmy się, do czego konkretnie ma nam służyć dany sprzęt? Ściśle określone cele ułatwią wybór właściwego modelu.

Jaki rodzaj matrycy?

Poszukiwania idealnego monitora powinniśmy zacząć od określenia rodzaju matrycy, który będzie odpowiedni do naszej pracy i oczekiwań. Najpopularniejszymi aktualnie technologiami są matryce TN, IPS i VA. Czym się różnią od siebie?

Matryce TN to najtańszy wariant. Tę technologią docenią gracze, gdyż monitory z matrycą TN zapewnia bardzo wysoką częstotliwość odświeżania (od 144 do 240 Hz). Dodatkowo taka matryca wyróżnia się szybkim czasem reakcji – taki monitor nie daje efektu smużenia i nadąża za dynamicznym obrazem wyświetlanym na monitorze. Niestety ta technologia ma też swoje wady – przede wszystkim kiepskie odwzorowanie kolorów i słabe kąty widzenia.

Dla kogo najlepsze będą monitory z matrycą TN? Monitory sprawdzą się dla graczy niewymagających wysokiej jakości grafiki, ale także pracowników biurowych, którym zależy na niskich kosztach sprzętu.

Natomiast matryce IPS zapewniają wyższą jakość obrazu i wierne oddanie barw. Ogromną zaletą takich monitorów jest fakt, że wyświetlany na nich obraz jest równie dobrze widoczny pod każdym kątem. Tę technologię szczególnie doceniają graficy, fotografowie, ale także miłośnicy filmów. Gracze będą mieć zapewnione świetne doznania wizualne, ale może pojawić się problem z dynamiką – matryce IPS mają nieco mniejszą częstotliwość odświeżania.

Dla kogo najlepsze będą monitory z matrycą IPS? Przede wszystkim dla grafików i fotografów najlepiej jeszcze monitor ma certyfikat autentyczności kolorów SRGB). Takie monitory sprawdzą się także do oglądania filmów i seriali.

Matryce VA są kompromisem obu wyżej opisanych rodzajów – zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Matryce VA oddają wyraźnie żywe barwy i głęboką czerń, a przy tym zapewniają dobre kąty widzenia i niezły czas reakcji. Jedyną wadą może być tendencja do smużenia obrazu, szczególnie podczas wyświetlania obrazu o wysokim kontraście.

Dla kogo najlepsze będą monitory z matrycą VA? To uniwersalne rozwiązanie dla osób działających z grafiką i fotografią, a także pracowników biurowych i dla graczy. Równie dobrze będzie się oglądało na nich filmy.

Jaka częstotliwość odświeżania?

Częstotliwość odświeżania informuje, ile klatek na sekundę wyświetla monitor – jeżeli w parametrach danego modelu monitora jest informacja, że częstotliwość wynosi 60 Hertzów (Hz), to znaczy, że monitor wyświetla 60 klatek na sekundę. Co to oznacza dla użytkownika? Im wyższa częstotliwość tym płynniejsze działanie programów i aplikacji, a także większy komfort pracy. W niektórych sytuacjach jednak nie jest nam potrzebna wysoka częstotliwość odświeżania.

Do zastosowań biurowych wystarczające będzie częstotliwość na poziomie od 60 Hz do 75 Hz – zapewnia płynną pracę na dokumentach, z grafiką i filmem. Częstotliwość na poziomie 144 Hz i więcej (nawet do 240 Hz) są wymagane w profesjonalnym gamingu, kiedy najmniejsze opóźnienie obrazu może decydować o przegranej.

Jaka przekątna ekranu?

Im większa przekątna, tym większa przestrzeń robocza, ale to nie oznacza, że praca na takim monitorze będzie automatycznie bardziej komfortowa. Siedzenie bowiem blisko dużego ekranu może męczyć wzrok, dlatego posiadacze monitorów z dużą przekątną powinni mieć większe stanowisko pracy.

Najczęściej spotykane przekątne ekranu to 24″ lub panoramiczne 27″ – w zupełności wystarczające dla pracowników biurowych działających w jednym lub np. dwóch oknach jednocześnie. Dla profesjonalnych grafików, montażystów czy programistów wygodnym rozwiązaniem będą monitory ultrawide 34″ (ultrapanoramiczne), na których zmieścimy znacznie więcej przestrzeni roboczych i będą mogły zastąpić działanie na dwóch monitorach jednocześnie.

Monitory ultrawide z zakrzywionym ekranem to natomiast idealne rozwiązanie dla graczy i miłośników filmów – ten rodzaj ekranu pozwoli na pełne „zanurzenie się” w świecie wirtualnym i stworzenie warunków kinowych we własnym domu (format 21:9 przy okazji odpowiada oryginalnemu formatowi nagrywanych filmów).

Jaka rozdzielczość?

Parametrem, który powinien rosnąć wraz z wielkością ekranu, jest rozdzielczość – parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie. W chwili obecnej monitory poniżej 25″ najczęściej powinny mieć co najmniej rozdzielczość Full HD 1920×1080 – jest to rozdzielczość wystarczająca, jeśli chodzi o pracę biurową (dokumenty i proste programy), czy do domowego użytku. W monitorach od 27″ lepiej sprawdza się wyższa rozdzielczość – QHD 2560×1440. Jest to minimalna jakość jaką powinny posiadać monitory dla grafików, montażystów czy programistów.

Najwięcej szczegółów w obrazie zauważymy na monitorze o rozdzielczości Ultra HD 3840×2160 (czasem nazywane też Ultra HD 4K). Taka rozdzielczość z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników (grafika, gry, filmy).

Jaki kontrast?

Mianem „kontrastu ekranu” określamy stosunek luminacji maksymalnej do minimalnej – najprościej mówiąc to różnica pomiędzy jasnością najjaśniejszego i najciemniejszego punktu ekranu. Im biel jest jaśniejsza, a czerń czarniejsza, tym kontrast wyższy, a obraz bardziej czytelny – dzięki temu przyjemniej się go ogląda. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duży kontrast pomiędzy obrazem wyświetlanym na ekranie a otoczeniem powoduje, że wzrok szybciej się męczy.

Jak zatem wybrać idealną wartość kontrastu? Szukając modelu dla siebie musimy zwracać uwagę na dwie odrębne wartości kontrastu, które są zazwyczaj podawane w parametrach technicznych monitorów: kontrast statyczny i dynamiczny. Czym się różnią od siebie? Kontrast statyczny (zawsze bezpieczny dla oczu oglądającego!) jest bardziej znaczący dla użytkownika monitora – wyróżnia się tym, że można realnie zmierzyć i opiera się na różnicy między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym w tym samym czasie na ekranie. W większości przypadków wartość takiego kontrastu leży w przedziale 1:800 – 1:5000. Im wyższa wartość tym lepiej – wysoki współczynnik kontrastu (np. 1:4000) dobrze odda szczegóły obrazu nawet w obszarach bardzo jasnych i bardzo ciemnych, a przy niskim współczynniku (np. 1:200) czerń będzie przypominać odcienie szarości, a kolory będą wyblakłe. Warto wiedzieć, że obecnie najwyższy kontrast oferują matryce VA.

Natomiast kontrast dynamiczny jest mierzony przez producentów (wartość uzyskuje się przy zastosowaniu różnych algorytmów programowych) i bardzo często jest zawyżany (wartości rzędu np. 100000000:1). Ten parametr ma jednak bardzo małe znaczenie dla użytkownika i nie polecamy kierować się nim przy wyborze monitora – zdecydowanie lepiej zwracać uwagę na rodzaj podświetlenia oraz na jasność.

Jaka jasność?

Im wyższa jest jasność maksymalna, tym lepiej – dzięki temu będziesz mógł wygodnie korzystać z monitora nawet w jasnym pomieszczeniu. Jasność podawana jest w jednostkach takich, jak cd/m2 (czyli ilość kandeli na metr kwadratowy). Najczęściej można spotkać monitory o jasności na poziomie 140 cd/m2. Taka wartość w połączeniu z wysokim kontrastem da obraz bardzo wyraźny, czytelny i przyjemny do oglądania.

Graczom, kinomaniakom i pracownikom działającym w jasnych pomieszczeniach poleca się jasność przynajmniej na poziomie 250 cd/m². Jasność na poziomie 350 cd/m2 wykorzystuje się zazwyczaj tylko na ekranach przeznaczonych do wyświetlania treści informacyjnych lub reklamowych.

Warto zainteresować się również monitorami posiada specjalny tryb dla graczy, dzięki któremu monitor błyskawiczne dostosowanie jasność i kontrast, do tego, jaki obraz w danej chwili znajduje się na ekranie. To dodatkowa funkcja, która może uprzyjemnić nam pracę i rozrywkę.

Jaka powłoka matrycy?

Ważny wpływ na odbiór obrazy ma również powłoka matrycy. Powłoka matowa pozwala zachować dobrą widoczność bez refleksów w każdych warunkach oświetleniowych, dlatego jest najczęściej wybierana przez grafików i fotografów. Minus matowej powłoki to obniżenie intensywności kolorów.

Natomiast powłoka błyszcząca pozwala zachować intensywność barw, w tym głęboką czerń. Jeśli korzystamy w ekranu tylko w zacienionym miejscu, powłoka błyszcząca pozwoli cieszyć się piękną kolorystyką podczas oglądania filmów, zdjęć, multimediów.

Ergonomia i regulacja

Cecha monitora, która pozwoli na wygodną pracę i prawidłową postawę przy biurku. Dobrze zaprojektowana podstawa pozwoli na ustanawianie odpowiedniego kąta nachylenia. Coraz więcej monitorów jest wyposażonych w  funkcję „pivot”, która umożliwia optymalne ustawienie ekranu w pozycji pionowej. Takie ustawienie ekranu może być przydatne, jeśli pracujemy z dokumentami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi (wygodniejsze czytanie całych dokumentów), a także z grafiką np. na kanały social media.

Wejścia w monitorze

Ważną kwestią jest liczba i rodzaj wejść w danym monitorze – warto mieć pewność, że monitor będzie współpracował zarówno ze starszym, jak i najnowszym sprzętem. Coraz więcej producentów decyduje się na umieszczeniu wejść do złącz w hubie w podstawie monitora – to właśnie tam możemy podpinać np. złącze HDMI i przydatny DisplayPort (szybkie złącze mogące obsługiwać od jednej do czterech linii transmisyjnych o prędkości 1,62 lub 2,7 Gb/s).

Dzięki złączu USB możemy za pośrednictwem monitora podładować sobie smartfona. Świetną opcją jest też wejście USB-C, która dostarcza prąd do laptopa lub inteligentnego urządzenia i w ten sposób możemy dodatkowo naładować swój sprzęt.

Ochrona oczu

Wszystkie technologie zapewniające ochronę wzroku są dziś pożądaną cechą monitorów, przy których spędzamy nieraz długie godziny. Wybierając odpowiedni model zwracajmy uwagę, czy dany model jest wyposażony w technologię redukującą migotanie obrazu oraz emisję niebieskiego światła.

Dell U2720Q czarny HDR

Monitor U2720Q od Dell (27″) to profesjonalne narzędzie dla grafików i fotografów, które zostało wyposażone w matrycę IPS o matowej powierzchni. Ten sprzęt o rozdzielczości ekranu 3840 x 2160 (UHD 4K) z pewnością ułatwi pracę dzięki wysokiemu kontrastowi (współczynnik 1300:1) i naturalnemu oddaniu barw. Bogata gama kolorów (1,07 mld kolorów) obejmuje około 25% więcej przestrzeni kolorów niż sRGB. Monitor ponadto oferuje do 99% pokrycia kolorów sRGB i 99% Rec 709.

Osoby pracujące z obrazem z pewnością docenią możliwość przechylania, obracania w pionie i regulacji wysokości monitora stosownie do swoich potrzeb. Ponadto praktyczna w użytkowaniu jest bezramkowa konstrukcja, która umożliwia pracę z nieprzerwanym obrazem na wielu ekranach.

Pozostawiając kwestie związane z jakością obrazu, monitor ma złącze USB-C, które zapewnia do 90W mocy – to oznacza, że przez długi czas możemy cieszyć się naładowanym akumulatorem w podłączonym do monitora notebooku. W tym modelu trzeba docenić również wygodnie rozmieszczone porty boczne, które umożliwiają podłączanie różnych urządzeń i jednocześnie zapobiegają bałaganowi w kablach.

Cena: ok 2600 zł

 

ASUS ProArt PA278QV

Kolejna propozycja dla osób działających z obrazem – tym razem szerokoekranowy monitor o proporcjach 16:9 od firmy ASUS ProArt PA278QV, czyli narzędzie, które uprzyjemni pracę dzięki wysokiej klasy ekranowi IPS. Monitor został wyposażony w technologię redukcji migotania oraz redukcję światła niebieskiego, dzięki czemu nie męczy oczu podczas wielogodzinnej pracy. Sam wyświetlacz WQHD (2560 x 1440) posiada certyfikat Calman Verified, co tylko potwierdza dokładność odwzorowanych kolorów. Dodatkowo został n oparty na nowoczesnej technologi, dzięki której gęstość pikseli jest dwukrotnie większa niż w monitorach Full HD. To oznacza, że użytkownicy mogą cieszyć się niezrównaną jakość i dokładność szczegółów.

Co ciekawe, model został wyposażony w przyjazny środowisku panel z podświetleniem LED, który nie zawiera szkodliwej rtęci, ma ma dłuższą żywotność i zużywa mniej energii niż najczęściej wykorzystywane lampy CCFL.

Cena: 1600 zł

LG 27UL650-W 4K HDR

Świetna propozycja, jeśli chodzi o monitor do pracy i do gier – model LG 27UL650-W zapewnia błyskawiczny czas reakcji matrycy, co ma niebagatelne znaczenie podczas rozgrywek, w których liczy się szybkość i refleks. Zastosowana technologia Radeon FreeSync™ zapewnia płynną i niczym niezakłóconą rozrywkę – w końcu raz na zawsze zapomnimy o „rwącym się” obrazie podczas grania. Co więcej, wykorzystany przez producenta algorytm poprawia mapowanie tonalne i luminancję treści SDR, zapewniając jakość zbliżoną do HDR.

Na uwagę zasługuje również genialna funkcja Black Stabilizer, która synchronizuje i rozjaśnia najciemniejsze partie obrazu – działanie tej technologii docenisz po włączeniu jakiejkolwiek „mrocznej” gry, w której dostrzeżesz wszystkie szczegóły. Oczywiście za tą jakością stoi również znakomita rozdzielczość – 3840 x 2160 (UHD 4K).

Wszystkie te innowacyjne technologie znajdą też swoje zastosowanie w pracy grafika – odwzorowanie barw, szczegółowość obrazu, a także możliwość obracania monitora (do prezentowania pionowych treści i do edycji zdjęć) przynoszą zupełnie nową jakość pracy.

Cena: 1600 zł

HP EliteDisplay E273d

Uniwersalny monitor z panelem Full HD (1920 x 1080), który sprawdzi się zarówno do użytku biurowego, jak i domowego. Łatwe połączenie z komputerem zapewnia port USB-C™ lub USB-A, z dostępem do urządzeń i sieci przewodowej. Dodatkowo ten monitor dokujący jest w stanie zasilić notebooka przez port USB-C™.

Dużą zaletą tego modelu są wąskie ramki z trzech stron, dzięki czemu możemy pracować na kilku monitorach jednocześnie bez poczucia podzielonego obrazu. Komfort pracy zapewnia natomiast tryb niskiej emisji niebieskiego światła i możliwość zmiany palety kolorów na cieplejszą, który szczególnie sprawdza się w pracy przy komputerze już po zmroku.

Ciekawostka dla poszukujących ekologicznego sprzętu – monitor został po części wykonanemu z tworzyw sztucznych pochodzenia oceanicznego! Dodatkowo HP stosuje opakowania z celulozy nadającej się do recyklingu w 100%. Ekologiczne rozwiązania zawsze na plus!

Cena: ok. 1900 zł

Cena: ok. 1800 zł

Lenovo ThinkVision P27h-10

Monitor, o którym się mówi, że to jeden z najlepszych biznesowych sprzętów. Dlaczego? Użytkownicy chwalą sobie jego szybkość i wydajność, która w pracy biurowej jest kluczowym aspektem. Wygodną pracę zapewnia również duża przestrzeń robocza (przekątna ekranu 27″ i wąskie ramki), na której zmieścimy wiele okien, treści i otwartych arkuszy. Dzięki temu możemy mieć wszystkie niezbędne narzędzia pod ręką. Wielozadaniową pracę umożliwia także zastosowanie 5 portów cyfrowych i łańcuchowe łączenie wielu urządzeń, np. dwóch monitorów. Dzięki temu możesz pracować jeszcze szybciej i jeszcze wydajniej.

Lenovo ThinkVision P27h-10 zapewnia też wysokiej rozdzielczości obraz 2560 x 1440 – to oznacza aż o 1,77x więcej pikseli niż wersja Full HD. Ponadto zakres kolorów sRGB 99% zapewnia dokładność i spójność obrazu.

Cena:ok. 1800 zł

Eizo FlexScan EV2785-BK

Najdroższy z naszego zestawienia monitor Eizo EV2785 to wyjątkowe urządzenie, które zaskakuje designem i zachwyca jakością obrazu. Przede wszystkim na pierwszy rzut oka rzuca się w oczy jego wykonanie – z przodu zgrabna obudowa z ultracienkimi ramkami (krawędź znajdująca się u góry i po bokach ekranu ma zaledwie 1 mm szerokości!), a w tyłu… niezwykły stelaż, który wygląda jak rozkładana drabina. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie wygodnie wyregulować wysokość, nachylenie i obrót ekranu. Przy tym nie zajmuje dużo miejsca na biurku i wyglądania bardzo futurystycznie.

Jeśli chodzi o sam obraz jest on jeszcze bardziej zachwycający niż obudowa – rozdzielczość 3840 x 2160 w jakości UHD 4K i panel typu IPS, który zapewnia kąty widzenia 178° w pionie i w poziomie, to gwarancja świetnego widoku z różnych stron. Nic dziwnego, że ten model jest często wykorzystywany do pracy w biurach, gdzie nad ekranem pochyla się czasem nawet kilka osób jednocześnie – dla każdej z nich obraz będzie równie wyraźny i szczegółowy.

Za co jeszcze płacimy w przypadku tego raczej kosztowego modelu? M.in. za czujnik Auto EcoView, który wykrywa zmiany oświetlenia zachodzące w otoczeniu w ciągu dnia i automatycznie ustawia optymalny poziom jasności ekranu, aby zapobiec zmęczeniu oczu. Mamy tu też dobrej jakości wbudowane głośniki (z przodu monitora), a więc nie ma konieczności dokupowania dodatkowych akcesoriów do pracy.

Cena:ok. 4300 zł

Acer Nitro XV340CKPbMIIPPHZX

Propozycja dla osób poszukujących monitora ultrawide – Acer Nitro o przekątnej 34″ zadowoli zarówno grafików i montażystów, ale także graczy.

Oczywiście zaletą samą w sobie jest szerokość pola widzenia w takim monitorze (w pracy zmieścimy na nim dużo więcej otwartych aplikacji, okien i arkuszy), ale nie tylko – ten sprzęt zachwyca również wytrzymałą konstrukcją i z panelem IPS UWQHD o rozdzielczości 3440 x 1440, który oferuje najlepsze doznania wizualne. W związku z tym mamy zapewnione nie tylko bogate kolory, ale też dużą szczegółowość obrazu i wysoki poziom odświeżania obrazu (na poziomie 144 Hz). Dzięki wyświetlany obraz płynny i dynamiczny.

Do dyspozycji mamy nawet specjalną technologię Visual Response Boost™, która  umożliwia uzyskanie czasu reakcji na poziomie 1 ms (MPRT) i redukuje rozmywanie obrazu. Jesteśmy przekonani, że tę jakość docenią przede wszystkim twórcy ruchomych obrazków – animacji, plików multimedialnych, aplikacji itp.

Cena: ok. 2600 zł