Morgan Stanley kupił E-Trade za 13 mld dolarów. To największa transakcja na Wall Street od 2008 r.

Udostępnij:
Morgan Stanley kupił E-Trade za 13 mld dolarów w transakcji typu all-stock. Fuzja obu firm jest największą transakcją na Wall Street od czasu kryzysu finansowego w 2008 r.

Po ogłoszeniu informacji o transakcji akcje E-Trade (ETFC) wzrosły o 24%, a akcje Morgan Stanley (MS) spadły o ponad 4%.

– E-Trade to niezwykła okazja do rozwoju naszej firmy w zakresie zarządzania majątkiem i skok do przodu w strategii zarządzania majątkiem – powiedział prezes i dyrektor generalny Morgan Stanley, James Gorman.

Prezes E-Trade, Mike Pizzi pozostanie w firmie i będzie pracował dla Morgan Stanley.

Jakie są korzyści z fuzji?

Połączenie z E-Tradem pozwoli Morganowi Stanley'owi uruchomić bardziej tradycyjne usługi bankowe, takie jak rachunki czekowe i oszczędnościowe dla młodszych konsumentów.

– Przejęcie E-Trade przez Morgan Stanley daje im dostęp do klientów brokerskich, pracowników z akcjami firmy, a także siłę napędową usług finansowych – tanie detaliczne depozyty bankowe – powiedział dla The Washington Post Greg McBride, główny analityk finansowy Bankrate.com

Niewykluczone, że Morgan Stanley zainteresuje się teraz również rynkiem kryptowalut, ponieważ w kwietniu 2019 r. E-Trade uruchomił platformę transakcyjną bitcoin (BTC) i ether (ETH).

Obie firmy wyraziły także nadzieję, że fuzja zostanie zatwierdzona przez urzędy regulacyjne i akcjonariuszy do IV kwartału tego roku. Przedstawiciele Morgan Stanley dodali, że przewidują 400 mln dolarów potencjalnych oszczędności, ale nie wspomnieli, czy z tego powodu zredukują zatrudnienie.

W czwartym kwartale ubiegłego roku  E-Trade odnotował blisko 30% spadek zysku na akcję w stosunku do roku 2018. Przychody ogółem spadły o 8%, a przychody prowizyjne o 54%.

E-Trade posiada ponad 5,2 mln klientów i ponad 360 mld dolarów w aktywach. Natomiast Morgan Stanley, obecnie ma 3 miliony klientów i 2,7 bln dolarów w aktywach.

Charles Schwab i TD Ameritrade połączyli siły

3 miesiące temu konkurenci E-Trade, Charles Schwab (SCHW) i TD Ameritrade (AMTD) ogłosili fuzję wartą 26 mld dolarów. Obie firmy przyczyniły się tym samym do tego, że handel akcjami stał się bardziej dostępnym dla mas. Ta fuzja udowodniła, że branża przestaje przynosić duże dochody z prowizji.

Transakcja Schwab-Ameritrade nadal może stać w miejscu, jeśli chodzi o kwestie antymonopolowe. Jeśli jednak zyska aprobatę urzędów regulacyjnych, zostanie zamknięta pod koniec tego roku.