MOST Wiedzy – portal łączący świat nauki z biznesem

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Politechnika Gdańska stworzyła narzędzie, które ułatwi nawiązywanie współpracy między naukowcami i biznesem. Cel projektu jest transfer wiedzy, który podniesie innowacyjność polskich firm. Niestety nadal nasza gospodarka jest jedną z najmniej innowacyjnych w Europie i trzeba to w końcu zmienić.

MOST Wiedzy jest to platforma dostępna dla każdego, na której można znaleźć stale aktualizowane informacje o najnowszych osiągnięciach naukowych, innowacyjnych rozwiązaniach, patentach i kierunkach rozwoju tematów badawczych poszczególnych pracowników Politechniki Gdańskiej. Dodatkowo prowadzone są rozmowy z innymi polskimi uczelniami, które chciałyby przystąpić do projektu. Przewidujemy, że oferta dostępnych materiałów na portalu będzie stale rosnąć.

– Projekt otrzymał w ostatnim czasie kilka nagród, ale wiemy, że jesteśmy dopiero na początku drogi, którą sobie zaplanowaliśmy. Nasz cel jest ambitny, ponieważ chcemy dostarczyć polskim firmom narzędzie, które pomoże im szybciej rozwijać się za sprawą innowacji technologicznej. Jesteśmy właśnie na etapie udoskonalania portalu pod kontem potrzeb biznesu. Właśnie wprowadzamy szczegółową ofertę naszych leboratoriów, z któtych usług będą mogli skorzystać przedsiębiorcy – mówi dr inż. Paweł Lubomski, dyrektor Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej i kierownik projektu MOST Wiedzy.

MOST Wiedzy to także świetne narzędzie dla naukowców, którzy chcieliby wypromować swój dorobek naukowy. Mogą oni w przejrzysty i zrozumiały sposób pokazać to, nad czym obecnie pracują. Dzięki temu biznes ma szansę ich znaleźć, a w konsekwencji może nawiązać się współpraca, która będzie korzystna dla obu stron. Część ruchu na portalu pochodzi spoza Polski, dlatego liczymy również na nawiązywanie współpracy międzynarodowych.

– Nasz projekt powstał na bazie obserwacji dotychczasowej współpracy Politechniki Gdańskiej z biznesem. Zauważyliśmy, że przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, gdzie mogą znaleźć konkretne i sprawdzone informacje w momencie, kiedy szukają nowych rozwiązań do swojego biznesu. Stale rozmawiamy z przedstawicielami różnych firm, którzy podpowiadają nam jakie konkretnie funkcjonalności powinny znaleźć się na portalu, aby był on przydatny dla biznesu – podkreśla dr inż. Paweł Lubomski.

Portal dostępny jest bezpłatnie dla każdego pod adresem mostwiedzy.pl. Można z niego korzystać na każdym urządzeniu. Istnieje również możliwość założenia własnego profilu na portalu dla osób, które chcą promować swój dorobek naukowy.