Movens Capital podjął decyzję o wyjściu z Fenige

Dodane:

Eryk Hałas Eryk Hałas

Movens Capital podjął decyzję o wyjściu z Fenige

Udostępnij:

Warszawski fundusz Movens Capital ogłosił exit z Fenige. Funduszowi udało się osiągnąć 4,5-krotną stopę zwrotu w gotówce. Jest to szóste udane wyjście partnerów z Movens Capital w kwestii technologicznych inwestycji. 

Korzyści z owocnej współpracy

Fenige zajmuje się wdrażaniem technologii płatniczych dla sprzedawców, a także systemów pieniężnych w ramach członkostwa w VISA i MasterCard.

W ubiegłym roku Fenige przetwarzało ponad 3 mln transakcji o wartości ponad 2,4 mln złotych, co w przeliczeniu na euro wynosi 545 mln. Wszystko to miało miejsce w momencie ogromnej stopy wzrostu, która wyniosła ponad 70%. 

– Przychody Fenige z transakcji w 2022 r. znacznie przekroczyły 11 mln euro (50 mln zł), co stanowi niesamowity wzrost w ciągu ostatnich 5 lat. Droga była wyboista, ale zespół wyróżniał się i udało mu się skutecznie pokonać wszystkie przeciwności. Co więcej, obecny rozwój świadczy o tym, że spółka wciąż osiąga bardzo dobre wyniki i zakładając plany na przyszłość, w dłuższej perspektywie zostaną osiągnięte tendencje wzrostowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji i trzymamy kciuki za Fenige i jej zespół w przyszłości – oświadczył Łukasz Pawłowski, partner w Movens Capital.

Inwestycja funduszu Movens Capital we współpracy z firmą technologiczną zaczęła się w początkowej fazie pre-seed. Jest to dowód na ogromne zaufanie ze strony przedstawicieli spółki do poziomu innowacyjności ze strony Fenige.

– W 2017 roku, kiedy Movens zainwestował w Fenige, firma była małym zespołem entuzjastów fintech z silną wizją produktu, której celem było wyrzeźbienie swojej pozycji na rynku płatności B2B. Przychody i zyski przyszły znacznie później – powiedział Radosław Rejman, partner w Movens Capital.

Drugi fundusz Movens

Jako, że pierwszy fundusz odniósł finansowy sukces, Movens Capital zainicjował budowę drugiego portfela o nazwie Moves Fund II. Ma to być fundusz wieloetapowy (pre-seed, seed, seria A+). Jego pierwsze zamknięcie jest planowane na kwotę 35-40 mln euro (docelowo 60 mln). Co więcej, wcześniej udało się zwiększyć zdolność do inwestowania w najbardziej ambitnych founderów. 

Movens Capital ma zamiar zainwestować w ponad 30 topowych startupów technologicznych, w regionie Europy Środkowo-Wschodniej). Fundusz Movens Capital pod lupę weźmie podmioty pochodzące z Polski, Czech, Ukrainy, Rumunii, a także krajów bałtyckich.

Zobacz także

Movens Capital szykuje fundusz 2.0. Ponad 60 mln euro na rozwój spółek technologicznych z CEE

Certifier zebrał 3 mln zł w rundzie seed. Spółka działa na rynku poświadczeń cyfrowych