Można już wnioskować o zwrot VAT

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Można już wnioskować o zwrot VAT

Udostępnij:

Przedsiębiorcy, którym naliczono odsetki za zwłokę we wpłacie VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług mogą już starać się o zwroty – 10 maja opublikowano wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie.

Można już starać się o zwrot niesłusznie nałożonego podatku VAT. Jak powiedział dla portalu prawo.pl Łukasz Kalisz, doradca podatkowy i adwokat w zespole ds. postępowań podatkowych w ALTO: „Przepisy krajowe prowadziły dotychczas do sytuacji, gdy podatnicy (często na skutek zwłoki zagranicznego kontrahenta w dostarczeniu faktury) byli zmuszeni skorygować VAT należny z tytułu WNT i wykazać go wstecznie, w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy. Z kolei VAT naliczony był rozliczany w bieżącej deklaracji. Prowadziło to do powstania zaległości przy zapłacie VAT należnego i do obciążenia podatników odsetkami za zwłokę”.

Teraz sytuacja ma się zmienić, a naliczone do tej pory odsetki mają zostać zwrócone.

Druga dobra informacja płynąca z wyniku wyroku TSUE dla podatników, to możliwość wznowienia postępowania przez organy podatkowe i sądy administracyjne. Przedsiębiorcy mają na podjęcie takiego kroku czas do 10 czerwca w przypadku postępowań podatkowych i do 10 sierpnia w przypadku postępowań sądowo-administracyjnych.

TSUE wydał wyrok 18 marca, jednak jego publikacja nastąpiła w ten poniedziałek, 10 maja.