Musiconu zdobywa nagrodę IF Design Award 2017

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Wymyślony przez Polaków instrument dla dzieci
z najważniejszą nagrodą w świecie designu. IF Design Award 2017 trafi w tym roku w ręce twórców Musiconu!

fot. Kickstarter.com | modyfikacja: 632×348

– Cieszymy się bardzo z nagrody, tym bardziej, że zbiega się ona ze startem kampanii pozyskiwania funduszy przeznaczonych na masową produkcję Musiconu. Kampania rusza 1 marca i prowadzona będzie na portalu Kickstarter – tłumaczy Kamil Laszuk twórca Musiconu. 

Musicon to mini laboratorium dźwięku, fizyki i mechaniki. Unikatowe urządzenie muzyczne zostało zaprojektowane do wszechstronnego rozwoju dzieci, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pozwala na jednoczesne komponowanie i odgrywanie utworów muzycznych. Wszystko to sprawia, że instrument ma szansę zmienić podejście w edukacji wczesnoszkolnej. 

Zestaw zawiera trzy modułowe instrumenty: młynek, dzwonki, bębenek, każdy doczepiany na magnetycznej ramie. W każdej chwili możemy dodać, zdjąć lub zmienić kolejność instrumentów, nawet w trakcie gry. System jest prosty w obsłudze i umożliwia dowolne rozbudowywanie palety instrumentów! 

Musicon dzięki swojej budowie pozwala na obserwowanie mechanizmu powstawania muzyki. Zabawa zaczyna się od wciśnięcia przycisku. Musicon działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka, tylko jest dużo większy. Proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Łatwość w obsłudze powoduje, że każde dziecko intuicyjnie wie, jak się nim posługiwać. Dąży do tego poprzez eksperymenty i ciągłe próby, które zawsze kończą się sukcesem. 

– Musicon inspiruje, fascynuje ruchem, dźwiękiem i nieskończoną ilością możliwości. Angażuje dzieci w aktywności ściśle powiązane z rozwojem kreatywności. Wspomaga rozwój małej motoryki, myślenia abstrakcyjnego umiejętności społecznych i wyobraźni. Musicon idealnie sprawdza się w domach, szkołach, przedszkolach oraz w innych miejscach, gdzie dzieci mogą się bawić i rozwijać – mówi Kamil Laszuk. 

W czasie kampanii urządzenie będzie można kupić już za około 2500 dolarów. 

Nagrody

Projekt Musiconu był pokazywany na całym świecie, m. in. w Nowym Jorku, Singapurze, Limie, Berlinie, Pradze, Paryżu, Kopenhadze i wielu innych. Zdobył także wiele prestiżowych nagród: iF Design Award, Red Dot Design Award, Core77, Polish Children’s Design Award oraz był nominowany do INDEX: design to improve life. 

  • iF DESIGN AWARD 2017 (gala rozdania nagród 10.03.2017)
  • Red Dot Design Award – zwycięzca w kategorii Design Concept 2012
  • Core77 – pierwsza nagroda: Customer Products, Students Category 2012
  • Polish Children’s Design Award – pierwsza nagroda, 2012
  • INDEX: design to improve life – nominacja, 2013 

Historia

Projekt Musiconu powstał jako praca dyplomowa Kamila Laszuka (http://kamillaszuk.pl) na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2011 roku. W projekcie połączył on swoje dwie pasje – design i muzykę. Przed rozpoczęciem projektowania napisał pracę na temat wpływu muzyki na psycho-fizyczny rozwój dzieci. 

Prace nad projektem były kontynuowane we współpracy z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów z dziedziny inżynierii, edukacji oraz muzyki. W czerwcu 2016 roku powstał pełnofunkcjonalny prototyp instrumentu, gotowy do seryjnej produkcji. 

Od czerwca 2016 Musicon był testowany przez setki dzieci oraz ich nauczycieli, terapeutów, pedagogów, muzyków i rodziców. Jedno jest pewne – wszyscy go pokochali! Musicon sprawdza się także doskonale jako narzędzie terapeutycze dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnościami fizycznymi oraz intelektualnymi. 

Korzyści

Podczas zabawy na Musiconie dzieci realizują takie cele rozwojowe jak:

  • rozwój kreatywności
  • rozwój twórczej ekspresji i uzdolnień muzycznych
  • rozwój słuchu
  • współpraca w grupie
  • rozwój uzdolnień matematycznych
  • nauka mechaniki poprzez obserwację działania mechanizmów prostych instrumentu
  • wstęp do nauki programowania – binarne podstawy działania Musiconu
  • umiejętności planowania, projektowania i realizowania założeń
  • rozwój myślenia konkretno-wyobrażeniowego i słowno-logicznego
  • muzykoterapia
  • terapia ręki
  • rozwój małej motoryki

Projekt

Najwyższa jakość, precyzja i bezpieczeństwo

Idealnie równe tempo, harmonia i jakość dźwięków są efektem zachowania najwyższej precyzji przy produkcji instrumentu. To fuzja tradycyjnego materiału z nowoczesnymi technologiami produkcji. Nad bezpieczeństwem czuwa elektroniczny system oraz niezależne sprzęgło mechaniczne. W przypadku większego oporu Musicon się zatrzymuje. Nawet w trakcie gry bęben może być łatwo wstrzymany lub obrócony wprzeciwnym kierunku. 

Aseptyczny i przyjazny materiał – drewno

Podstawowym budulcem Musiconu jest drewno, ze względu na swoje wspaniałe właściwości dźwiękowe, wrażeniowe i aseptyczne. Jest ono bardzo wdzięcznym materiałem, z czasem nie niszczeje, lecz nabiera patyny i zyskuje „duszę”.

 Aż 720 przycisków!

Działają na tej samej zasadzie co długopis – wciśnij/wyciśnij. To najprostsze przedstawienie idei programowania. Dodatkowo kolory pozwalają ocenić jednym rzutem oka, które przyciski są aktywne, a które schowane. Wyciskając guziki można tworzyć wzory, figury a nawet całe obrazy.

Zespół The Musicons

Instrumentowi towarzyszy także zespół “The Musicons”.  Są to indywidualnie zaprojektowane pacynki, które powstały z myślą o nawiązaniu kontaktu z najmłodszymi. Pacynki wzbudzają zainteresowanie dzieci i sprawiają, że na ich twarzach zawsze pojawia się uśmiech.

Zespół The Musicons pomaga dzieciom i dorosłym poznać kreatywny świat pełen muzyki oraz poprowadzić ich przez proces nauki muzyki, programowania oraz matematyki. Dzieci uwielbiają Charliego, Ringo i Jaco.

Każdy z członków zespołu jest także odzwierciedleniem osobowości dzieci:

  • Charlie, saksofon – lider zespołu The Musicons. Jest bardzo emocjonalny i delikatny. Jego imiennikiem jest Charlie Parker.
  • Ringo, perkusja – jest bardzo energetyczny, szybki i nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, tak jak jego imiennik Ringo Star.
  • Jaco, kontrabas – jest bardzo inteligentny i uwielbia liczyć, niczym Jaco Pastorius.

Od samego początku Musicon to rodzinny projekt. W ciągu ostatnich 6 lat Kamil Laszuk i jego siostra Ida Laszuk stworzyli zespół specjalistów. W tym momencie tworzą go muzycy, projektanci, inżynierowie oraz edukatorzy, którzy uważają, że Musicon może zmienić edukację wczesnoszkolną na całym świecie. Zespół liczy około 25 osób i wciąż się rozwija.