Na dworach PKP pojawiły się stacje ładowania i wypożyczania rowerów elektrycznych. Na razie na Półwyspie Helskim

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Na dworach PKP pojawiły się stacje ładowania i wypożyczania rowerów elektrycznych. Na razie na Półwyspie Helskim

Udostępnij:

PKP prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad popularyzacją elektromobilności. Na dworcach na Półwyspie Helskim: we Władysławowie i na Helu, pojawiły się stacje ładowania i wypożyczania rowerów elektrycznych TrybEco. Do dyspozycji użytkowników oddano łącznie 20 jednośladów hybrydowych V generacji ze wspomaganiem elektrycznym, w całości obsługiwanych z aplikacji na smartfony. Pierwsze tygodnie działalności stacji potwierdziły zainteresowanie tą, przyjazną dla środowiska, formą transportu. Rowery wypożyczać można do 30 września br.

– Do dyspozycji użytkowników oddaliśmy 20 jednośladów hybrydowych, które wypożycza się za pomocą specjalnej aplikacji. Rowery są wyposażone w silniki elektryczne 250 W, w przednim kole, wspomagające jazdę zgodnie z przepisami do prędkości 25 km/h. Na w pełni naładowanej baterii, bezpiecznie zabudowanej w tylnym kole, można przejechać około 100 km. Dzięki umieszczeniu silnika i baterii w osiach obrotu koła, jeździć można także jak normalnym rowerem, bez wykorzystania silnika elektrycznego, przy użyciu siły własnych mięśni. Zachęcam do testowania tych rozwiązań. Długość trasy pomiędzy Helem a Władysławowem wynosi 33 km i jest jedną z najbardziej malowniczych w całej Polsce. Na działających w ramach systemu Rowery PKP Mobility stacjach PowerBox naładować można rowery, skutery i hulajnogi elektryczne, jak również osobiste urządzenia mobilne – mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco.

Wypożycz lub naładuj swojego elektryka i śmigaj po Helu

Modułowe stacje ładowania i parkowania oraz wypożyczania pojazdów PKP Mobility to zespół 12 stanowisk dla elektrycznych dwukołowców, tj. rowerów i hulajnóg. Połowa miejsc wyposażona jest w automatyczne terminale ładowania, przeznaczona na rowery do wypożyczenia, druga strona z szafkami ładowania PowerBox jest dla użytkowników z własnymi pojazdami. Każde ze stanowisk do ładowania własnego sprzętu, wyposażone jest w specjalną szafkę z zamkiem elektromagnetycznym, otwieraną zdalnie, przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona. W środku znajdą się: gniazdo 230V/2A do ładowania jednośladów oraz USB 5V/2A do szybkiego zasilenia przenośnego sprzętu elektronicznego, miejsce do przechowywania małego bagażu podręcznego oraz zintegrowana linka zabezpieczająca zaparkowany pojazd przed kradzieżą.

Z wypożyczalni można skorzystać w po uiszczeniu opłat, wskazanych w cenniku usługi, za pomocą specjalnej aplikacji, dostępnej do pobrania na stronie rowery.pkp.einfleet.eu, działającej w systemie Android oraz iOS. Z systemu ładowania PowerBox można skorzystać za pomocą aplikacji pn. PWA na dowolnym smartfonie. Koszt godziny wypożyczenia szafki PowerBox to 2 zł, a koszt godziny jazdy na elektrycznym rowerze to 20 zł albo 99 zł za dobę, przy czym minimalna kwota, jaką trzeba po rejestracji zasilić konto to 40 zł.

Rozwój elektromobilności w Polsce

Rowerowe testy na Półwyspie Helskim wpisują się w działania PKP S.A. na rzecz rozwoju elektromobilności realizowane w ramach marki PKP Mobility (https://www.pkp.pl/pl/bike-sharing), a także w coraz bardziej popularną ekonomię współdzielenia. Firma Trybeco Sp. z o.o. jest dostawcą całej infrastruktury, oraz systemu Rowery PKP Mobility, przy tworzeniu rozwiązania współpracuje w zakresie dostawy komponentów, części i rozwiązań z Einfleet Sp. z o.o., oraz z Biomass Energy Project S.A.

Ze względu na to, że pilotaż projektu jest wprowadzany w czasie pandemii koronawirusa, żeby zabezpieczyć użytkowników, rowery są codziennie dezynfekowane. Przy stacjach znajdują się również dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.