Na orbicie powstanie kosmiczny hotel ze sztuczną grawitacją

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Na orbicie powstanie kosmiczny hotel ze sztuczną grawitacją

Udostępnij:

Kiedy będziemy mogli zamieszkać w kosmosie? Raczej nieprędko, ale zanim do tego dojdzie, najpierw będziemy korzystać z usług „kosmicznej turystyki”. Amerykańskie przedsiębiorstwo ogłosiło, że planuje założyć pierwszy hotel na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Orbital Assembly Corporation to firma zajmująca się budową pojazdów kosmicznych na dużą skalę ogłosiła, która niedawno zaskoczyła informacjach o swoich planach podbicia kosmosu. Okazało się, że kilku weteranów z NASA zamierza zbudować na niskiej orbicie okołoziemskiej „kosmiczny hotel”. Będzie on obracał się wystarczająco szybko, aby wygenerować sztuczną grawitację i stworzyć miejsce do życia dla naukowców i astronautów.

Konkretnie celem Orbital Assembly Corporation (OAC) jest zbudowanie stacji kosmicznej Voyager (VSS) o formie pierścienia (średnica 200 m) – konstrukcja ma być zdolna do wytworzenia sztucznej grawitacji dzięki temu, że obracałaby się z dużą prędkością kątową.

Jeśli chodzi o warunki panujące w Voyagerze, to ma on być zbudowany z 24 modułów mieszkalnych. Na miejscu znajdą się sypialnie, funkcjonalne toalety, prysznice a nawet miejsce, w którym goście będą mogli biegać i skakać, aby zaczerpnąć trochę ruchu.

Aby móc rozpocząć budowę stacji, firma zaprasza do współpracy inwestorów, którzy chcieliby w przyszłości zarabiać na tym koncepcie. Marzeniem pomysłodawców jest oczywiście skomercjalizowanie stacji i stworzenie w nim miejsca wycieczek dla najzamożniejszych. „Kosmiczni turyści” poza samym przebywaniem w stacji, będą mieć również zapewnione spacery poza swoim bezpiecznym pomieszczeniem, ale na razie jest to dość odległa wizja. W chwili obecnej firma jest otwarta na wkład naukowców i wojska, dla liczy na to, że szybko dojdzie do rozwijania i testowania technologii, która kiedyś okaże się przydatna do budowania długoterminowych siedlisk w kosmosie.

Weterani NASA szacują, że całe przedsięwzięcie zajmie im góra kilka lat i bardzo możliwe, że oficjalne otwarcie nastąpi jeszcze przed 2030 rokiem.