Nadchodzą zmiany w przepisach. Leasing aut może stać się nieopłacalny

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Już wkrótce odliczanie od przychodu całości rat za samochody osobowe może stać się niemożliwe. Wiąże się to ze zmianą limitu kwot możliwych do zaliczenia jako koszt firmowy. Ma ona wejść w życie w 2019 roku.

fot. unsplash.com

Obecnie leasing w wielu przypadkach wydaje się bardziej opłacalny niż zakup pojazdu za gotówkę lub na kredyt. Dzieje się tak, ponieważ całość raty można wliczać w koszty prowadzenia działalności. Jeśli jednak w 2019 roku wejdą zmiany zapowiadane przez minister finansów, Teresę Czerwińską, sytuacja zmieni się diametralnie.

Serwis forsal.pl donosi, że w przyszłym roku ma wzrosnąć limit amortyzacji zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu. Obecnie jest to 20 tysięcy euro, po zmianie będzie to 150 tysięcy złotych. Jest w tym jeden haczyk. Limitem będą objęte również koszty przy leasingu operacyjnym.

Nadchodząca zmiana będzie najbardziej odczuwalna wśród przedsiębiorców kupujących droższe samochody, warte ponad 150 tys. zł. Nabywcy tańszych aut mogą również odczuć skutki nowych przepisów. 

Ministerstwo finansów chce ograniczyć możliwość odliczania od przychodu wydatków w sytuacji, kiedy samochód osobowy jest wykorzystywany do celów mieszanych, czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Po wejściu zmiany przepisów w życie odliczyć będzie można tylko 50% poniesionych wydatków. 

Resort finansów chce, aby koszty nabycia i używania firmowych aut były rozliczane w podatkach dochodowych na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku VAT. Obecnie przy mieszanym użytku można odliczyć 50% VAT i 100% kosztów uzyskania przychodu. To oznacza, że przy zmianie będzie to jedynie 50%.

Nadchodząca zmiana wiąże się również z korzyściami. Jedną z nich jest podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu z 20 tysięcy euro do 150 tysięcy złotych.