Nadchodzi rewolucja w testach na koronawirusa?

Dodane: 26.06.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Polscy inżynierowie rozpoczęli prace nad skonstruowaniem robota, który ma przyspieszyć produkcję polskich testów na COVID-19. Dzięki zwiększeniu wydajności oraz obniżenia kosztów ich produkcji, nowa technologia ma także poprawić dostępność testów.

Superszybkie roboty

– Budujemy roboty, dzięki którym polskie testy na Covid-19 będą dostępne dla szerokiej grupy odbiorców, ponieważ wyeliminują problem dostępności oraz kosztowności produkcji testów – komentuje Marek Łangowski – prezes zarządu TMA Automation z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

– Roboty mają składać specjalistyczne elementy plastikowe do izolowania materiału genetycznego koronawirusa z próbek pobranych od pacjentów. – Elementy produkowane przez naszego robota będą częścią składową gotowych produktów jednej z dobrze znanych trójmiejskich firm biotechnologicznych, która już teraz prowadzi badania nad efektywną detekcją koronawirusa – dodaje Marek Łangowski.

Polscy inżynierowie nie kryją optymizmu. – Działamy z dużym entuzjazmem, bo wiemy, że nasza praca przyczyni się do polepszenia życia ogromnej liczby osób na całym świecie. Jesteśmy ogromnie dumni, że to właśnie nas wybrano do współpracy przy tak ważnym projekcie. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży opakowań medycznych i wytężonej pracy całego zespołu, pomożemy w skutecznej walce z Covid-19 – podsumowuje Piotr Orlikowski – wiceprezes i współzałożyciel TMA Automation.

Na jakim etapie są prace?

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia powstaje właśnie pierwsze stanowisko zrobotyzowane, które ma potwierdzić założenia i pomóc opracować docelową technologię produkcyjną. Zakończenie prac nad robotami i uruchomienie produkcji planowane jest na jesień tego roku. W pierwszej kolejności, testy wykonane na nowych liniach produkcyjnych mają trafić na polski rynek.