Nagrania „z udziałem” Toma Cruise’a to najbardziej realistyczny deepfake, jaki udało się zrobić

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Nagrania „z udziałem” Toma Cruise’a to najbardziej realistyczny deepfake, jaki udało się zrobić

Udostępnij:

W sieci pojawia się coraz więcej nagrań z wykorzystaniem technologii deepfake, która umożliwia stworzenie niezwykle realistycznych i zarazem nieprawdziwych nagrań. Tym razem wykorzystano do tego celu postać Toma Cruise’a. Zobaczcie niezwykły efekt manipulacji komputerowej.

Czym jest deepfake? To wykorzystująca algorytmy sztucznej inteligencji oraz obróbkę komputerową technika, która pozwala tworzyć niezwykle realistyczne nagrania wideo. W nagraniach chodzi przede wszystkim o ukazanie wizerunku osoby, która tak naprawdę nie brała udziału w nagraniach – jej twarz „nakłada się” na twarz aktora odgrywającego daną scenę lub też łączy się ze sobą dwie zupełnie niezwiązane ze sobą sceny.

Zazwyczaj takie manipulacje polegają na wykorzystaniu wizerunku znanych osób – przedstawia się ich wówczas w nietypowych lub zaskakujących sytuacjach. Takie nagrania powstały ostatnio „z udziałem” aktora Toma Cruise’a – w momencie opublikowania ich na TikToku od razu stały się hitem sieci.

Na nagraniach widzimy, jak hollywoodzki gwiazdor przewraca się, opowiada żarty, gra w golfa i bezpośrednio zwraca do użytkowników TikToka. Okazuje się jednak, że Toma Cruise wcale nie zdecydował się na zakładanie swojego konta na tej platformie, a po prostu ktoś wykorzystał jego wizerunek do stworzenia przerażająco realistycznych nagrań. W tym wypadku nie sposób dostrzec, że filmy są wynikiem manipulacji grafików i informatyków – efekt nałożenia twarzy jest tak autentyczny, że z łatwością można uwierzyć w jego prawdziwość.

Wielu ekspertów od deepfake’a oceniło powyższe nagrania jako najlepiej wykonaną manipulację tego typu. Wnioski są jednak dość niepokojące – zdaniem badaczy, ta technika przyczyni się do rozpowszechniania w sieci fake newsów i podszywania się pod inne osoby. Z drugiej strony technologia ma już dziś również pozytywne konsekwencje – już dziś jest wykorzystywana w kinie jako sposób kreowania postaci.