Najbogatsi ludzie na świecie wpompują miliard dolarów w odnawialne źródła energii. Właśnie utworzyli fundusz inwestycyjny

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Bill Gates, Jeff Bezos i siedemnastu innych najbogatszych ludzi świata uruchamia fundusz Breakthrough Energy Ventures. Za jego pośrednictwem będą inwestować w spółki działające w segmencie odnawialnych źródeł energii. Przeznaczą na te cel minimum miliard dolarów.

Na zdjęciu: Bill Gates, założyciel Microsoftu | fot. Facebook | modyfikacja: 632×348

Pięć obszarów działania 

Na oficjalnej stronie projektu czytamy, że celem powstałego funduszu jest zapewnienie taniej energii odnawialnej, której wydobycie nie wpłynie na zmiany klimatu. Aby osiągnąć ten cel miliarderzy będą inwestować w technologiczne spółki działające w pięciu obszarach. Wśród nich wymieniają: energię elektryczną, transport, rolnictwo, produkcję przemysłową oraz budownictwo. 

– Jesteśmy otwarci na wszelkie przedsięwzięcia, które prowadzą do uzyskania taniej, czystej i niezawodnej energii – powiedział w rozmowie z Quartz Bill Gates. Wiadomo także, że fundusz Breakthrough Energy Ventures będzie wspierać innowacyjne firmy na każdym etapie rozwoju aż do komercjalizacji projektu.

Koalicja miliarderów 

Wybierając spółki, w które zdecydują się wpompować pieniądze, będą kierować się kilkoma kryteriami. Jednym z nich jest zdolność firmy do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz potencjał inwestycyjny. Startupy ubiegające się o wsparcie funduszu będą musiały także wykazać się dorobkiem naukowym oraz mieć szansę na globalny sukces. 

Utworzony właśnie fundusz Breakthrough Energy Ventures jest częścią koalicji, którą miliarderzy zawarli w grudniu ubiegłego roku podczas szczytu klimatycznego w Paryżu. Należy do niej dwudziestu ośmiu najbogatszych ludzi na świecie m.in. szef Facebooka Mark Zuckerberg, właściciel Grupy Virgin Richard Branson oraz założyciel Amazona Jeff Bezos. Natomiast jej inicjatorem jest szef Microsoftu Bill Gates. 

20 miliardów dolarów 

Ponadto koalicja ta ma współpracować z Mission Innovation. Jest to organizacja uruchomiona przez Baracka Obamę, której celem jest wzmożenie badań dotyczących energetyki. Dziewiętnaście państw biorących udział w przedsięwzięciu zobowiązało się, że w ciągu pięciu lat zwiększy nakłady finansowe na tę działalność do dwudziestu miliardów dolarów.