Face Controller to projekt grupy rzeszowskich studentów, który zachwycił jury corocznego konkursu Imagine Cup, organizowanego przez Mictosoft. W 12 edycji aż trzy polskie zespoły dostały się do światowego półfinału. Tylko jeden z nich za dwa miesiące w finale oceni m.in. CEO Microsoftu, Satya Nadella, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

- Niezwykle cieszymy się ze zwycięstwa w kategorii World Citizenship. Zupełnie nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu ze względu na to, że wszystkie projekty były na naprawdę wysokim poziomie - mówi Piotr Wrotny, projektant interfejsu aplikacji. - (...) Zdajemy sobie sprawę z kredytu zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni i zrobimy wszystko, aby godnie reprezentować Polskę – dodaje Wrotny.

fot. facebook.com/FaceControllerProject | Na zdjęciu zespół Power of Vision

Jak czytamy na stronie konkursu rozwiązanie Face Controller, zaproponowane przez zespół Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej, wykorzystuje Kinect for Windows i zostało stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Dzięki aplikacji, użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Program rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów, wyrazów lub całych zdań.

Zespół z Rzeszowa w składzie: Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek, Tomasz Pleśniak kilka godzin temu dowiedział się o tym, że został wybrany do finału konkursu o światowym prestiżu. W półfinałach, które odbyły się w maju, Power of Vision walczyło ze studentami z 76 państw, którzy zaprezentowali 170 projektów. W kategorii Projekty Społeczne w finale konkursu zmierzy się z 12 drużynami, m.in. z Australii, Chin czy Stanów Zjednoczonych.

Kolejnymi wyróżnionymi projektami w polskim etapie konkursu są: We Code For Food – drużyna narodowa w kategorii Innovation oraz HotHead Balloon - drużyna narodowa w kategorii Games. Pierwszy wymieniony startuje w Imagine Cup już po raz trzeci. - Kolejny już raz zostaliśmy nagrodzeni i jesteśmy przeszczęśliwi, ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Ludzie jeszcze na pewno o nas usłyszą – mówi Marek Antoniuk z drużyny We Code For Food.

Marek Antoniuk, Łukasz Balukin, Wojciech Bancarzewski oraz Mariusz Dobrowolski stworzyli Phobos. Drużyna z Politechniki Białostockiej zaprojektowała system, który wykorzystując technologie wirtualnej rzeczywistości i Microsoft Kinect, potrafi rozpoznać i leczyć przyczyny fobii u pacjentów (m.in. poprzez symulacje przygotowane przez specjalnie przeszkolonych psychoterapeutów). Za projekt otrzymała też nagrodę specjalną od firmy Billennium.

Trzecim zespołem, który w zmierzył się w finałach krajowych z najlepszymi studentami jest HotHead Balloon – drużyna narodowa w kategorii Games. - Startując w konkursie, chcieliśmy sprawdzić, jak daleko możemy zajść na ścieżce deweloperskiego ninjutsu. Chcieliśmy także sprawić, aby baśnie braci Grimm i słowiańskie opowiadania stały się znowu bliskie dzieciom – mówi Grzesiek Ziemba z zespołu HotHead Balloon.

Studenci stworzyli grę zatytułowaną Lore, która jest przeznaczona na platformy Windows, Windows Phone i Android. Gra umiejscowiona jest w niewielkim, papierowym królestwie, w którym gracz przejmuje kontrolę nad elementami scenografii, dzięki czemu może usuwać przeszkody lub rozwiązywać zagadki. Zespół w składzie: Ivan Mazur, Andrzej Michnia i Grzegorz Ziemba, przygotował swój zwycięski projekt pod okiem mentora, Mikołaja Birka.

Mimo iż tylko jeden zespół (Face Controller) będzie reprezentował Polskę w finale konkursu, wszystkim uczestnikom gratulujemy i liczymy, że ich projekty nie odejdą w zapomnienie.

Komentarze (0)