Pod Wawelem rośnie prawdziwe smart city. Powstaje projekt BeaconValley.io, za który odpowiedzialne są krakowskie spółki HG Intelligence S.A. oraz Kontakt.io znane z inwestycji w technologie kontekstowe. Dzięki niemu w Krakowie, jednym z pierwszych europejskich miast, lokalnej społeczności programistów oraz firmom zostanie udostępniona publiczna sieć beaconów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Inicjatywa ma charakter non-profit, a jej celem jest wsparcie placówek publicznych i lokalnego biznesu. Wybrane do kooperacji instytucje zostaną wyposażone bezkosztowo w odpowiednią infrastrukturę technologiczną. To na niej, w oparciu o kontekst lokalizacji, swoje aplikacje będą następnie mogli tworzyć programiści i lokalne firmy.

“To dla nas wyjątkowy projekt, w którym z przyjemnością dzielimy się doświadczeniem zdobytym na rynku komercyjnym. Wierzymy, że tego typu działania pozytywnie wpływają zarówno na rozwój samych miast jak i pobudzają oddolnie przedsiębiorczość w społeczności. Nie możemy wyobrazić sobie lepszego miejsca w Polsce na tak innowacyjne eksperymenty niż Kraków. To w końcu tu znajduje się największa i najbardziej kreatywna w Polsce społeczność młodych ludzi, najważniejsze uniwersytety, rozwinięta kultura startupowa, a swoją siedzibę mają największe i najbardziej rzetelne na rynku w zakresie technologii kontekstowych firmy. W małopolsce mamy świetne inicjatywy, jak choćby program SMART_KOM. Kraków w sieci inteligentnych miast prowadzony m.in przez Krakowski Park Technologiczny” – mówi Krzysztof Kochmański, Dyrektor Kreatywny HG Intelligence S.A.

W tworzeniu użytecznych aplikacji w oparciu o sieć beaconów ma pomóc hackathon organizowany pod koniec czerwca wspólnie z krakowskim akceleratorem startupów Hub:raum. W czasie eventu przedstawiciele wybranych do projektu instytucji opowiedzą o swoich problemach i potrzebach, inspirując w ten sposób uczestników wydarzenia do projektowania systemów odpowiadających na te najważniejsze wyzwania.

“Już od dawna o Krakowie mówi się w kontekście światowej stolicy technologii Bluetooth Smart. Teraz, dzięki otwartej infrastruktrze, idea Beacon Valley stanie się namacalną rzeczywistością.” - wyjaśnia Szymon Niemczura, współzałożyciel i CEO Kontakt.io.

Instytucje i organizacje zainteresowane współpracą w ramach projektu mogą zgłaszać się do 15 czerwca poprzez formularz na stronie: http://beaconvalley.io/.

Komentarze (0)