Najpopularniejsze aplikacje w Polsce. Dziesięć z nich to programy od Google

Dodane: 16.01.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Firma badawcza Gemius przygotowała ranking 20 najpopularniejszych aplikacji w Polsce. Na czele zestawienia znajduje się mobilna wyszukiwarka Google. Nie zabrakło w nim jednak rodzimych programów.

Wyszukiwarka Google i YouTube 

Ranking otwiera mobilna wyszukiwarka Google, z której w grudniu minionego roku skorzystało ponad 14 milionów osób, czyli 52,5 proc. polskich internautów. W zestawianiu znalazło się także dziesięć innych programów należących do koncernu z Doliny Krzemowej. Wśród nich najpopularniejszym jest YouTube, następnie Mapy Google i Gmail. Listę zamyka Tłumacz Google, z którego skorzystało ponad 1,3 mln osób. 

Na podium znalazł się również należący do Marka Zuckerberga komunikator Messenger. Co interesujące wyprzedził on w zestawieniu sztandarową aplikację rozwijaną przez Facebooka, czyli jego mobilna wersję. W ostatnim miesiącu minionego roku skorzystało z niego blisko 11 milionów osób, czyli prawie 40 proc. rodzimych internautów. 

OLX i Allegro 

Dwa miejsca na liście zajęły aplikacje stworzone przez Polaków. Pierwszą z nich jest serwis z ogłoszeniami OLX, a drugą serwis aukcyjny Allegro, który w październiku 2016 roku zmienił właściciela. Cinven, Permira i Mid Europa Partners kupiły spółką od południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers za 3,25 mld dolarów. 

Podobne zestawienie stworzyła firma badawcza Nielsen, przy czym wyszczególniła w nim dziesięć najpopularniejszych aplikacji amerykańskich. Wśród nich znalazło się pięć programów stworzonych przez Google, zaś pierwsze dwa miejsca przypadły aplikacjom należącym do Marka Zuckerberga. Zgodnie z raportem, w ubiegłym roku ponad 146 mln użytkowników korzystało z Facebooka, a nieco mniej z Messengera.