Najszybciej rozwijające się firmy w regionie EMEA. Na trzecim miejscu w rankingu Deloitte znalazła się firma z Polski

Dodane: 09.12.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Od 16 lat firma doradcza Deloitte tworzy ranking Fast 500 EMEA, który grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Na trzecim miejscu tegorocznego zestawienia znalazła się firma z Polski.

Ranking przygotowywany jest w oparciu o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży na przełomie ostatnich czterech lat. Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek uwzględnionych w zestawieniu wyniosła 967 proc. Dla porównania polska firma Codewise, która uplasowała się na trzecim miejscu, odnotowała wzrost na poziomie 13 052 proc. 

– Tak wysoka pozycja spółki w rankingu Deloitte Technology Fast 500 to dla nas ogromny powód do dumy, a także budujące potwierdzenie sukcesu, który wspólnie tworzymy – mówi Robert Gryn, CEO Codewise, cytowany w informacji prasowej. Dodaje, że w ubiegłym roku firma, którą zarządza znalazła się na pierwszym miejscu rankingu Fast 50 CE w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. W tym natomiast zajęła pierwsze miejsce w głównej kategorii oraz kategorii „Wielka Piątka”. 

Wyjaśnia, że sukces, który osiągnęła jego spółka, zawdzięcza liczącemu sto osób zespołowi. – Zarządzając firmą na pierwszym miejscu zawsze stawiam ludzi. Mówiąc wprost, traktuję ich tak, jak sam chciałbym być traktowany. Takie podejście spowodowało, że jesteśmy otwartą organizacją z dość swobodną kulturą, ale też taką, w której każdy czuje odpowiedzialność – dodaje. 

Poniżej pierwsza dziesiątka rankingu: 

W pierwszej setce znalazły się również dwie inne spółki z Polski. Na piętnastym miejscu CodiLime, która zajmuje się konsultingiem IT i tworzeniem oprogramowania oraz na siedemdziesiątym trzecim miejscu Miquido, firma tworząca aplikacje mobilne. Przedstawiciele Deloitte tłumaczą, że w tegorocznym zestawieniu reprezentowało Polskę łącznie 15 podmiotów. Jednak najwięcej spółek pochodziło z Francji. 

Polski firmy w rankingu: 

Najliczniejszą kategorią spółek, które zostały uwzględnione w rankingu Deloitte Technology Fast 500 EMEA, są te tworzące oprogramowanie. Stanowią one aż 50 proc. całego zestawienia. Kolejną liczną grupą są firmy działające w mediach – jest ich 14 proc. Trzecie miejsce przypadło podmiotom z branży komunikacyjnej – 10 proc. 

– Spółki ze Środkowej Europy są coraz bardziej widoczne wśród najszybciej rosnących firm technologicznych działających na rynkach globalnych – mówi Magdalen Burnat-Mikosz, partner w Deloitte. – Na znaczeniu zyskują te działające w sektorze nanotechnologii, biotechnologii oraz energii. Przykładem może być HiProMine, która opracowała technologię przemysłowej hodowli i przetwarzania owadów. Wierzę, że już niedługo znajdzie się w gronie 500 najlepszych spółek technologicznych w Europie.

Pełen ranking znajduje się tutaj.