Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju zainwestowały w trzeci fundusz o kapitalizacji blisko 240 mln zł

Dodane: 20.03.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju zainwestowały w trzeci fundusz w ramach zasilonego przez NCBR Funduszu Funduszy PFR NCBR CVC, zarządzanego przez PFR Ventures. Pieniądze trafią do zespołu zarządzającego Cogito Capital Partners, w który wcześniej zainwestował również PFR KOFFI – program  nastawiony na inwestycje w międzynarodowe fundusze.
Prawie ćwierć miliarda złotych na inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa trafi do funduszu Cogito Capital Partners. Kapitał pochodzi z programów zarządzanych przez PFR Ventures (PFR KOFFI oraz PFR NCBR CVC), które dysponują środkami w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

– To pierwsza umowa w ramach programu PFR NCBR CVC, w której partnerem jest Europejski Fundusz Inwestycyjny. Cieszymy się, że z poziomu krajowego gracza udaje nam się inwestować ramię w ramię z międzynarodową organizacją. Połączone środki trafiają do doświadczonego w globalnych inwestycjach zespołu, który w tym roku rozpocznie inwestowanie w Polsce – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

– Uruchomienie przez nas Funduszu Funduszy dało podwaliny dla systemu komercjalizacji projektów technologicznych z wykorzystaniem instrumentów finansowych. Wspierając innowacje współpracujemy z najlepszymi, czego przykładem jest inny nasz fundusz VC, współtworzony przez jeden z najlepszych zespołów zarządzających na świecie. Cieszę się, że do programu PFR NCBR CVC dołączył zespół o międzynarodowym charakterze, bo pozwoli to na zaimportowanie na nasz rynek globalnych praktyk w zakresie inwestycji Venture Capital – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR.

– Finalizacja tzw. pierwszego zamknięcia funduszu Cogito na poziomie 55 milionów EUR pozwala nam na realizację inwestycji nad którymi pracujemy od kilku miesięcy.  Zgodnie z naszą strategią koncentrujemy się na spółkach działających w Polsce i w Europie, posiadających potencjał międzynarodowy lub realizujących już ekspansję globalną, szczególnie na rynek USA. Zespół funduszu zlokalizowany w Warszawie i Nowym Jorku będzie blisko pracował w zespołami naszych spółek portfelowych i wykorzystywał sieć międzynarodowych kontaktów. Do końca roku planujemy zainwestować w przynajmniej 2-3 przedsiębiorstwa. – powiedział Sylwester Janik, Partner zarządzający funduszu Cogito Capital.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem