505 mln zł na B+R
Podczas konferencji prasowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłoszono uruchomienie nowych przedsięwzięć B+R. Projekty mają dotyczyć innowacji z myślą o środowisku, społeczeństwie i gospodarce.
NCBR podkreśla znaczenie współpracy z instytucjami publicznymi, takimi jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polski Fundusz Rozwoju.
– Chcemy, aby rozwiązania, które zostaną opracowane, przyczyniły się do polepszenia stanu środowiska czy adaptacji do zmian klimatu, co wpłynie pozytywnie na jakość życia każdego z nas – powiedział Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.
Nowe przedsięwzięcia i obszary priorytetowe
W ramach nowej inicjatywy planowane jest uruchomienie conajmniej 15 przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w formule zamówień przedkomercyjnych. Dodatkowo NCBR planuje działania edukacyjne w zakresie innowacyjnych zamówień publicznych, skierowane do sektora publicznego. Jak zaznaczyła Agata Rakowska, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, pierwsze projekty koncentrować się będą na ciepłownictwie i powiązanych z nim technologiach.
Wcześniejsze przedsięwzięcia realizowane przez NCBR zaowocowały powstaniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, takich jak ciepłownia przyszłości w Lidzbarku Warmińskim, biogazownia w Brodach koło Poznania oraz energooszczędny budynek wielorodzinny w Mysłowicach.
Przedsięwzięcia będą finansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, a ich realizacja potrwa do końca 2029 roku. NCBR zachęca instytucje publiczne do zgłaszania propozycji wyzwań badawczych poprzez specjalny moduł na swojej stronie internetowej. Na podstawie zgłoszeń i zidentyfikowanych potrzeb uruchamiane będą kolejne przedsięwzięcia.