Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?

Udostępnij:

Narożnik to bardzo wygodny i funkcjonalny mebel, który wiele osób chce mieć w swoim pokoju dziennym. Jednocześnie narożniki to zwykle masywne meble o dużych rozmiarach, które mogą nie pasować do niewielkiego salonu. Jak pogodzić te kwestie i jaki narożnik do małego salonu wybrać?

Jak przygotować się do zakupu narożnika do małego salonu?

By wybrać narożnik odpowiedni do mniejszych pomieszczeń, musimy być do tego przygotowani. Odpowiedni narożnik w małym salonie będzie dopasowany do niego niczym dłoń do rękawiczki, dlatego by wybór był idealny musimy wiedzieć kilka rzeczy.

Po pierwsze musimy zmierzyć pomieszczenie, uwzględniając przede wszystkim miejsce, w którym ma stanąć narożnik. Bez tego nie będziemy w stanie w ogóle rozpocząć poszukiwań. Wymiary pomieszczenia to rama, w której musi zmieścić się narożnik. Warto po ich dokonaniu wykonać szkic pomieszczenia, by mieć go pod ręką w czasie zakupów.

Na szkic warto nanieść też ustawienie gniazdek elektrycznych, grzejnika, okien, drzwi i innych mebli, które mają stanąć lub już stoją w salonie. Pozwoli to także na wybór optymalnego ustawienia dla narożnika. W małym salonie często okazuje się, że tak naprawdę narożnik będzie pasować tylko do jednego z rogów pokoju.

Jak dopasować wymiary narożnika do małego salonu?

W małym salonie wymiary mebli to bardzo ważna kwestia. Niewielką przestrzeń trzeba wykorzystywać bardziej efektywnie niż duże pomieszczenia, gdzie można sobie pozwolić na większą fantazję.

Jeżeli zdecydowaliśmy już o miejscu, w którym narożnik stanie, to znamy wymiary, w których musi się on zmieścić. Najlepszym wyborem będzie narożnik, który będzie przylegał do rogu pomieszczenia, czyli obie jego części będą ustawione wzdłuż ścian. Wymiary tych części nie powinny być za duże, nie muszą one wypełniać w całości powierzchni przeznaczonej na narożnik. Dzięki temu zyskamy przestrzeń w pokoju dziennym i nawet gdy stanie tam także stolik kawowy, pomieszczenie nie będzie sprawiać wrażenie zagraconego.

Istotne mogą być też wcześniej wymienione elementy wyposażenia, takie jak gniazdka elektryczne czy grzejnik centralnego ogrzewania. Jeżeli grzejnik znajduje się na ścianie przy której ma stać narożnik, to wymiary powinny być tak dobrane, by nie został on zasłonięty. Jeżeli to możliwe powinno omijać się także gniazdka, ponieważ są one bardzo istotne dla funkcjonalności pomieszczenia.

Jaki narożnik do małego salonu wybrać?

Narożnik do małego salonu nie powinien być zbyt masywny, nawet jeżeli przeznaczymy na niego dużo przestrzeni. Wymiary narożnika należy dopasować nie tylko w ten sposób, by był on odpowiednio ustawiony i funkcjonalny, ale też by nie przytłaczał on wizualnie niewielkiego salonu.

Do małego salonu dobrze pasować będą mniejsze modele narożników, najlepiej w kształcie litery L, dzięki czemu można wstawić je do rogu pomieszczenia. Narożniki w kształcie litery U to w małych pomieszczeniach gorszy wybór, ponieważ będą zajmować więcej przestrzeni w centralnej części salonu. Wybierając narożnik warto więc zwracać uwagę na mniejsze modele.

Jeżeli szukamy narożnika do bardziej nowoczesnego lub minimalistycznego wnętrza, dobrym wyborem może być narożnik taki jak model Flemingsburg, czyli prosta kanapa narożna z otomaną, pojemnikiem na pościel i funkcją spania. W bardziej klasycznych wystrojach lub salonach w stylu vintage można z kolei zdecydować się na welurowy narożnik podobny do modelu Lorelle. Narożnik ten posiada elegancką, pikowaną tapicerkę i dodatkowy podnóżek, który w małym salonie świetnie sprawdzi się jako dodatkowa ławka dla gości ustawiona przy stoliku kawowym zamiast foteli.

 

Artykuł powstał we współpracy z meblobranie.pl