Narzędzia do pozyskiwania funduszy: Startup Fundraising Market Map

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Narzędzia do pozyskiwania funduszy: Startup Fundraising Market Map

Udostępnij:

Po jaki software sięgnąć, by skuteczniej starać się o pozyskanie finansowania dla swojego startupu? Przegląd takich narzędzi przygotował Maximilian Fleitmann, founder Wizard Ventures, ważnej społeczności łączącej startupy i inwestorów venture capital.

Kręta i wyboista droga po fundusze

Z wielu badań dotyczących startupów – czy to naszych rodzimych, czy zagranicznych – wynika, że kłopot ze znalezieniem dofinansowania jest jednym z fundamentalnych wyzwań, przed jakimi stają wszyscy founderzy. „Strumień inwestorskiego kapitału dopływający do innowacyjnych, technologicznych projektów wciąż przypomina strumyczek niż rzek” – piszą autorzy raportu „Startupy Technologiczne 2023”. „Największym wyzwaniem dla polskich startupów medycznych jest znalezienie inwestora lub uzyskanie finansowania, co wskazuje 50% respondentów” – przekonują autorzy Raportu Top Disruptors in Healthcare.

Zresztą, nawet zdobycie dotacji nie gwarantuje tego, że nasza spółka wzorcowo się rozwinie. Konkretne liczby dotyczące przeżywalności startupów podawał ostatnio w swojej analizie Wojciech Bączyk z Grants Capital.

Ale dla jasności i pełnego obrazu krajowego ekosystemu: nie tylko startupy muszą mierzyć się z przeszkodami. O tym, jak swoją sytuację postrzegają krajowe fundusze VC możecie przekonać się z naszych dwóch filmowych relacji z tegorocznego Infoshare.

Co nam może pomóc?

Tym ciekawsze i bardziej wartościowe wydają się zestawienia czy praktyczne podpowiedzi, mające pomóc founderom w niełatwym procesie zdobywania pieniędzy dla swoich startupów. Zadania tego podjął się Maximilian Fleitmann, founder Wizard Ventures, ważnej społeczności łączącej startupy i inwestorów venture capital: przygotował on zestawienie aplikacji, dzięki którym cały proces fundraisingu „można uczynić bardziej profesjonalnym i bardziej wydajnym”.

Autor zestawienia podzielił go na kilka części, w każdej z nich umieszczając konkretne aplikacje, mające stanowić skuteczne wsparcie w danym obszarze. Startup Fundraising Market Map – tak Fleitmann nazwał swoją listę – zawiera narzędzia dla takich zadań jak:

  • Pitch Deck
  • Model finansowy
  • Współpraca z inwestorami
  • IRM/CRM
  • Alternatywne finansowanie
  • Zarządzanie dokumentami
  • Edukacja i społeczności
  • Zarządzanie kapitałem
  • Zarządzanie i dostęp do danych

Czytaj także: