NASK proponuje nową strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej. Co robiono, by chronić wybory samorządowe?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

NASK proponuje nową strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej. Co robiono, by chronić wybory samorządowe?

Udostępnij:

Za nami I tura wyborów samorządowych. Jak przestrzegają Magdalena Wilczyńska, Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK oraz Krzysztof Gawkowski, Wicepremier i Minister cyfryzacji, polska przestrzeń informacyjna jest polem nieustannych, wzmożonych ataków realizowanych przez służby obcych państw, takich jak Rosja czy Chiny. Dlatego walka z dezinformacją w polskiej cyberprzestrzeni ma bazować na nowej strategii obrony.

Pierwszym krokiem do skutecznej obrony jest świadomość aktualnych zagrożeń, natomiast kolejnym – realizowanie skutecznej strategii obronnej. Nowa Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK na piątkowej konferencji prasowej 5 kwietnia przedstawiła stan polskiej infosfery tuż przed wyborami samorządowymi oraz strategię działań i kluczowe punkty docelowe w przypadku dwóch kolejnych wydarzeń: wyborów do Parlamentu Europejskiego (6-9 czerwca) i wyborów prezydenckich (wiosną 2025 roku). Misją NASK jest troska o bezpieczeństwo informacyjne Polski – szczególnie w trakcie momentów tak ważnych dla demokracji jak wybory.

– Działania związane z bezpieczeństwem wyborów to tylko element nowego podejścia Ministerstwa Cyfryzacji i NASK do walki z dezinformacją. Podczas dzisiejszej konferencji ogłaszamy nową strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej i nakreślamy najważniejsze zmiany. Potrzebujemy nowego podejścia do walki z dezinformacją i chcemy być w tym zakresie liderem – powiedział Krzysztof Gawkowski podczas piątkowej konferencji.

Walka z dezinformacją musi być transparentna i w pełni niezależna politycznie

Magdalena Wilczyńska przedstawiła dziś jedenaście konkretów w walce z dezinformacją – fundament transparentnych, niezależnych i skutecznych działań Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.

Są to:

 1. Niezależność polityczna.
 2. Interdyscyplinarny zespół ekspertów.
 3. Analiza wzorców zachowań.
 4. Stosowanie technik białego wywiadu.
 5. Utrzymanie Rapid Alert System.
 6. Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej.
 7. Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej.
 8. Szybka i dobrowolna wymiana informacji.
 9. Weryfikacja treści multimedialnych.
 10. Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych.
 11. Szybka ścieżka kontaktu z platformami.

– Walka z dezinformacją musi być – i pod moim kierownictwem będzie niezależna od wpływów czy nacisków politycznych, choć oczywiście analiza treści o charakterze politycznym pozostanie jednym z ważnych obszarów naszych badań. Zawsze będzie jednak inicjowana przez NASK, a nie przez podmioty zewnętrzne, które chciałyby zlecić nam jakieś konkretne działania – podkreśliła Magdalena Wilczyńska.

Nowa strategia – czas na realizację

Zmiany w Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK rozpoczęły się z początkiem roku 2024, zaś jego nowa dyrektorka realizuje swoją misję od 11 marca. W tym czasie udało się już uruchomić wiele inicjatyw, takich jak skupienie nie tylko na badaniu samych fałszywych narracji, ale przede wszystkim ich źródeł i środowisk, które je rozpowszechniają. Opracowywane są też lepsze procesy weryfikowania informacji, zwłaszcza w obszarze tematyki wyborów.

Zmiany mają sprawić, że polska przestrzeń informacyjna przed kolejnymi wyborami – zwłaszcza prezydenckimi – okaże się odporniejsza na wpływy fałszywych narracji inspirowanych przed obce państwa. Żeby tak się stało, należy zacząć już dziś – od skutecznej strategii obronnej i dobrej współpracy podmiotów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo tego kluczowego obszaru.