Nasze programy akceleracyjne dają szansę młodym, szczególnie w branży morskiej. Podsumowanie roku Inkubatora STARTER

Dodane:

Agnieszka Pyrzanowska Agnieszka Pyrzanowska

Nasze programy akceleracyjne dają szansę młodym, szczególnie w branży morskiej. Podsumowanie roku Inkubatora STARTER

Udostępnij:

Mimo pandemii i życia w ograniczeniu gdański Inkubator STARTER miniony rok zalicza do udanych. Startupy, które wyrastają spod jego skrzydeł, odniosły w 2021 roku nie lada sukcesy biznesowe a nowe programy akceleracyjne dają szansę młodym, szczególnie w branży morskiej, dominującej na Pomorzu.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Ekspansja w Dubaju

SentiOneto pierwsza polska firma, która pierwsze kroki stawiała w gdańskim Starterze i którą dubajski fundusz zaprosił do współpracy. Po przeanalizowaniu działań wszystkich europejskich spółek zajmujących się rozwijaniem sztucznej inteligencji, wybrana została gdańska spółka. SentiOne to firma wspierająca marki w automatyzacji obsługi klienta z wykorzystaniem AI.

Współpraca z firmami z rynku Emiratów Arabskich to również dla gdańskiego STARTERA pozyskanie nowego, prężnie rozwijającego się startupu. FinalRentals został zwycięzcą prestiżowej nagrody SeamlessDubai 2021 Award w kategorii Design and User Experience. Pochodzący z Dubaju startup, który dostarcza rozwiązania w zakresie wynajmu samochodów, otworzył swoje europejskie biuro właśnie w Inkubatorze STARTER.

Platformy rekrutacyjne

Po gigantycznym wzroście rozpoznawalności startupu Just Join IT, przyszedł czas na nowy portal rekrutacyjny. Tym razem dla marketingu i nowoczesnej sprzedaży. Gdański startup podbił w 2021 r. branżę reklamy. Wzrost liczby pracowników, wysoki poziom ogłoszeń rekrutacyjnych pozwoliły na umocnienie silnej pozycji na rynku. RocketJobs to portal zarówno dla osób aktywnie poszukujących pracy, jak i dla tych, które po prostu obserwują rynek. To był strzał w dziesiątkę a kreatywne i unikatowe podejście do content marketingu wyróżnia markę w zdecydowany sposób.

Akceleracja #techseed

Pomysł na prowadzenie biznesu nie zawsze gwarantuje sukces. Dzisiejsze pokolenie młodych startupowców wie, że każdy plan musi zostać zweryfikowany przez rynek. Dlatego, zanim wdrożymy i zainwestujemy fundusze w jego realizacje, warto wziąć udział w programie akceleracyjnym lub preakceleracyjnym, a dzięki temu zwiększyć szansę na rozwój swojego biznesu. W 2021 r. gdański Inkubator Starter przeprowadził już drugą edycję programu akceleracyjnego #Techseed. Udział w nim wzięło 8 zespołów startupowych, które przeszły przez intensywny cykl warsztatów z zakresu między innymi pozyskania funduszy, indywidualne konsultacje ze specjalistami PwC oraz ekspertami z zakresu marketingu, sprzedaży i budowania struktury biznesowej firmy.

– Pomysły biznesowe, które były prezentowane podczas finałowego Demo Day obejmowały zarówno rozwiązania technologiczne jak dopasowana do biznesu checkilista, bezzałogowy dron podwodny czy aplikacja webowa, która ułatwia przepływ towarów zalegających w magazynie między przedsiębiorstwami w branży stoczniowej – mówi Beata Jakubczyk, Menedżer Zespołu ds. Rozwoju Startupów w gdańskim Inkubatorze STARTER.

Misje gospodarcze

Pomimo wielu ograniczeń spowodowanych przez panujący Covid’19 gdański STARTER przeprowadził dwie misje gospodarcze dla gdańskich przedsiębiorstw i startupów.

– Wybraliśmy w tym roku dwie destynacje dla naszych firm. Pierwszą z nich był Dubaj, który w tym roku był stolicą EXPO 2020. Startupy pod opieką naszych pracowników mogły aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami globalnych funduszy inwestycyjnych czy zobaczyć najnowsze rozwiązania technologiczne. Z kolei w grudniu wybraliśmy się do Helsinek na Slash 2021, podczas którego mogliśmy podpatrzeć na rozwiązania najlepszych międzynarodowych influencerów i inwestorów – dodaje Beata Jakubczyk.

One Step Service – kompleksowe wsparcie w założeniu biznesu

Startupy, młode firmy to przede wszystkim niegasnąca kreatywność oraz nowatorskie pomysły, którym towarzyszy ogromna energia i determinacja do ich realizacji. Miasto Gdańsk jako miejsce otwarte na różnych ludzi, stanowi naturalną bazę dla przedsiębiorców, pozwalając im właśnie tutaj rozwinąć żagle. Doskonała lokalizacja i odpowiednio zbudowany system finansowania innowacji umożliwia skuteczną realizację pomysłów na biznes. Stąd pomysł na usługę „One Step Service”, czyli kompleksowe, bezpłatne wsparcie dla przedsiębiorców.

Osoba chcąca założyć działalność w Gdańsku będzie miała łatwiejszy dostęp do informacji o warunkach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, poszerzoną ofertę doradczą i szkoleniową. Miasto Gdańsk w ostatnich latach to doskonała destynacja biznesowa dla przedsiębiorców z Ukrainy, Białorusi, Skandynawii czy sąsiadujących Niemiec. To zwłaszcza osoby z zagranicy nie zawsze znają wszystkie procedury prawne, nie wiedzą gdzie znaleźć informacje o grantach czy systemach dofinansowań do prowadzonego biznesu. Coraz więcej polskich przedsiębiorców zmaga się z kolei z procedurami wizowymi i zatrudnianiem cudzoziemców.

– By ułatwić ten proces przygotowaliśmy bogate wsparcie w procedurach administracyjnych. Zapewniamy dostęp do wyspecjalizowanych usług świadczonych przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Innowatorom oferujemy bogate zaplecze infrastrukturalne m.in. na uczelniach badawczych, czy w parkach naukowo-technologicznych. W Gdańsku każdego roku wpływa prawie cztery tysiące wniosków o założenie działalności gospodarczej. Wśród nich coraz większą część stanowią wnioski składane przez obcokrajowców. – dodaje Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Bezpłatne wsparcie biznesowe

W sezonie wakacyjnym wszyscy powoli zaczęli zapominać o pandemii, licząc, ze kryzys został już zażegnany. Jednak gdański STARTER kontynuował swoje programy S.O.S dla przedsiębiorców. W ramach projektu Jump your bussines zorganizowane zostały ciekawe webinary, które wprowadzały nas w świat e-sprzedaży, marketingu rozwoju biznesu w sieci. Z naszych działań skorzystało ponad 60 przedsiębiorców.

 

Autor: Agnieszka Pyrzanowska, Marketing & PR Manager w Inkubatorze STARTER