Nasze spółki nabrały wiatru w żagle. Podsumowanie roku AgriTech Hub

Dodane:

Marcin Woźniak Marcin Woźniak

Nasze spółki nabrały wiatru w żagle. Podsumowanie roku AgriTech Hub

Udostępnij:


Chociaż 2020 upłynął pod znakiem pandemii Covid-19, która dla wielu biznesów okazała się próbą nie do pokonania, nasze spółki portfelowe wychodzą z niej obronną ręką. Część z nich przekształciła dotychczasowe rozwiązania, oferując produkty i urządzenia do walki z epidemią. Inne przyspieszyły transformację swoich działań sprzedażowych i marketingowych w kierunku digital. Były też takie, które lockdownu praktycznie nie odczuły. W tym podsumowaniu oddajemy głos naszym spółkom portfelowym.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, akceleratory i fundusze podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Pandemia „matką” wynalazków

Z perspektywy funduszu byliśmy ciekawi, jak w nowej rzeczywistości poradzą sobie te spółki, których działalność była mocno osadzona offline i zależna od czynników stacjonarnych. Zdecydowana większość firm z naszego portfela poradziła sobie z wyzwaniami, stawiając na kreatywne, odważne rozwiązania.

Dla przykładu spółka Smart Soft Solutions do czasu pandemii rozwijała produkt Thermoeye – urządzenie, które umożliwia wykrywanie wczesnych stadiów chorobowych u trzody chlewnej. Pod wpływem zmieniającej się rzeczywistości i zapotrzebowania na rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, łódzcy naukowcy ze Smart Soft Solutions postanowili na bazie dotychczasowego urządzenia stworzyć automatyczną stację diagnostyczną do pomiaru temperatury ciała u ludzi. Tak powstał QuickTemp, z którego do dziś korzystają placówki na terenie całej Polski, wśród nich m.in. szpitale, urzędy miast i gmin, sklepy czy hale produkcyjne i przemysłowe. Bezdotykowy pomiar wykonywany jest z odległości ok. 40 cm, a przy tym – co jest szczególnie istotne – nie wymaga on udziału personelu.

Do walki z pandemią włączyła się również spółka REbuild – twórcy pierwszej w Polsce drukarki 3DCP, wykorzystującej beton oraz drukowanego domu. Inżynierowie startupu zaprojektowali dla firmy Pekabex (producenta elementów nowoczesnego budownictwa systemowego) linię do produkcji maseczek, która dziennie jest w stanie wyprodukować ich nawet 4 tys. Z wynalazku REbuild korzystają nie tylko pracownicy firmy, ich rodziny, ale również wiele organizacji lokalnych, szkoły oraz fundacje, którym Pekabex dostarcza wydrukowane środki ochrony.

Trudną próbę lockdownu pomyślnie przeszedł również FitAdept – startup z branży wellness, rozwijający dwa autorskie rozwiązania. Pierwsze to wirtualny asystent treningowy, który dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji pozwala na opracowywanie oraz optymalizację indywidualnych planów dla osób ćwiczących. Drugie to rozwiązanie do umawiania zdalnych treningów jeden na jeden (1:1) z trenerami personalnymi. Platforma ruszyła w marcu br., pojawiając się w momencie, gdy większość Polaków musiała zrezygnować z dotychczasowych form aktywności ze względu na lockdown.

Innowacje w rolnictwie i ogrodnictwie mają się dobrze

Pandemia nie przeszkodziła w realizacji założonych planów naszej spółce portfelowej Usarya Polska – producentowi maszyny do zbierania kamieni z pola. Choć przed Covid-19 firma opierała swoją sprzedaż głównie na spotkaniach indywidualnych i pokazach plenerowych, dziś z powodzeniem realizuje działania marketingowe i sprzedażowe online. Obecnie Usarya aktywnie pozyskuje klientów na 10 rynkach zagranicznych m.in. w Hiszpanii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Włoszech. Co warte zauważenia w ostatnim czasie obserwowany jest wzrost zainteresowania maszyną i kontaktów z firmą, średnio o 20 proc. miesiąc do miesiąca.

2020 mogą zaliczyć do udanych także założyciele firmy Plantalux – producenta zaawansowanej technologii wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Już w 2019 spółka podpisała i zrealizowała kontrakt na wyposażenie 5 000 m2 szklarni w Kazachstanie w swoje autorskie oświetlenie LED do uprawy pomidorów. Dostarczona przez Plantalux technologia sprawdza się doskonale, a inwestor podjął decyzję o zamówieniu oświetlenia na kolejne 50 000 m2, a więc 10 razy większy obszar niż rok wcześniej. Spółka zrealizowała również 3 nowe kontrakty w Urugwaju oraz kolejne zaplanowane już na 2021 rok.

Rolnictwo pozostaje wiodącą specjalizacją naszego funduszu, którą w tym roku wzmocniliśmy inwestycją w Agrivi – spółkę z sektora agtech oferującą klientom platformę do zarządzania gospodarstwami rolnymi. Łączna kwota inwestycji, w której udział wzięli również zagraniczni partnerzy, wyniosła 4 mln euro.

Oprogramowanie Agrivi to jeden z najbardziej wszechstronnych dostępnych na rynku systemów do zarządzania biznesem w sektorze agro. Platforma zapewnia obsługę informatyczną gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-spożywczych, ułatwiając prowadzenie zrównoważonej ekonomicznie i środowiskowo produkcji roślinnej. Pozyskany kapitał umożliwi spółce skuteczniejsze konkurowanie na polskim rynku, w którym potrzeba digitalizacji jest bardzo wyraźna.

Kontrakty i partnerstwa w czasach zarazy

Działania spółek z naszego portfolio widać również w liczbie nowych kontraktów, partnerstw czy podmiotów współpracujących.

Mimo niesprzyjających okoliczności swoją sieć placówek weterynaryjnych powiększa Pethelp, oferujący abonamenty opieki weterynaryjnej dla firm. Łącznie startup obejmuje już swoim zasięgiem ponad 200 gabinetów, a z każdym miesiącem przybywa kolejnych. W siłę rośnie również zespół spółki, w którym powiększa się grono specjalistów m.in. z obszaru weterynarii czy sprzedaży.

Cieszą nas również udane partnerstwa tegorocznych inwestycji funduszu, m.in. Bean2bar. Spółka, która zajmuje się rozwojem rzemieślniczej czekolady tworzonej zgodnie z zasadą „od ziarna do tabliczki”, ma już na swoim koncie udaną współpracę marketingowo-technologiczną z jedną z ekskluzywnych cukierni z Warszawy, która okazała się doskonałym partnerem w komercjalizacji projektu.

Pandemia nie powstrzymała również trendu pozytywnych zmian związanych z zapewnieniem czystszego powietrza w miastach. W 2020 startup Państwo Łąka zapewnił ponad 70 000 mkw łąk kwietnych, które powstały m.in. w Gogolinie, Łomży, Siemianowicach Śląskich czy miastach zrzeszonych w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Wygląda na to, że w przyszłym roku pozytywnych zmian może być w tym zakresie jeszcze więcej – zespół spółki aktywnie pracuje z zarządcami autostrady A1, aby łąki kwietne znalazły się także przy największych drogach w Polsce.


Nie tylko rolnictwo

Na nadchodzący rok 2021 patrzymy z optymizmem. W dalszym ciągu stawiamy na intensywne powiększanie portfolio naszych inwestycji. W naszym kręgu zainteresowania są przede wszystkim projekty z szeroko pojętej branży rolno-spożywczej, niemniej jednak nie zamykamy się na inne obszary. Kluczem jest dobry, rynkowo uzasadniony produkt oraz zdeterminowany, głodny sukcesu zespół.

Autor: Marcin Woźniak, prezes zarządu AgriTech Hub