NATO tworzy fundusz i będzie inwestować w rozwój technologii

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

NATO tworzy fundusz i będzie inwestować w rozwój technologii

Udostępnij:

Państwa członkowskie NATO utworzyły Fundusz Innowacji. Będzie on wspierać rozwój technologii mającej zapewnić bezpieczeństwo oraz wspierać startupy i środowiska akademickie.

NATO będzie inwestować w startupy

17 państw członkowskich NATO – w tym Polska – podpisały w Brukseli porozumienie, którego celem jest utworzenie Funduszu Innowacji. Ten ma za zadanie promować rozwój nowoczesnych technologii – a konkretniej tzw. Nowych Przełomowych Technologii EDTS.

Fundusz będzie też wspierać i inwestować w startupy oraz środowiska akademickie. Wszystko po to, aby zapewnić rozwój technologii podwójnego zastosowania. Fundusz będzie opłacany z dobrowolnych składek państw członkowskich.

– Na szczycie w Brukseli przywódcy NATO zobowiązali się do wzmocnienia naszego Sojuszu. W tym poprzez promowanie i ochronę transatlantyckich innowacji. Dziś wywiązujemy się z tego zobowiązania. I razem zapewnimy naszym ludziom bezpieczeństwo w szybko zmieniającym się świecie – mówi Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

NATO chce zachować przewagę technologiczną

Wartość inwestycji w rozwój technologii ma wynieść miliard euro. Sojusz Północnoatlantycki chce zachować przewagę technologiczną i ułatwić bliższą i zaufaną współpracę z firmami z branży deeptech.

Fundusz będzie rozwijany obok porozumienia o stworzeniu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Celem DIANA będzie współpraca pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie opracowywania nowych technologii. Inicjatywy mają wejść w życie po szczycie w Madrycie w 2022 r.