Naukowcy z SGGW stworzyli maseczkę antywirusową z filtrem z żywych roślin

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Naukowcy z SGGW stworzyli maseczkę antywirusową z filtrem z żywych roślin

Udostępnij:

Naukowcy z Instytutu Biologii SGGW opracowali maseczkę, która jest wyposażona w filtr roślinny. Badania wykazały, że chroni ona w 100 proc. przed wirusem grypy, który jest podobny w budowie do koronawirusa.

Jak czytamy na profilu Facebookowym SGGW maseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Nawet minimalna ilość światła, np. światła pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka działała. Ponadto, maseczka może być również czynna w ciemności przez kilkanaście godzin.

Pomysłodawcami projektu są prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji, światowy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy, oraz dr inż. Jacek Mojski, specjalista od wertykalnej uprawy roślin. Oboje od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak biura, galerie handlowe, lotniska.

Maseczka została przetestowana w kontekście wirusa grypy i wykazała 100 proc. skuteczność. W związku z obecna pandemią, naukowcy poszukają polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp i możliwość testowania aktywnego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2. Przy czym są dobrej myśli, bo wirus grypy ma podobną budowę do tego, który powoduje chorobę COVID-19.

– Wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne bazujące na długoletnim doświadczeniu z zagranicznym partnerem, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100 proc. Obecnie, w związku z zaistniałą światową pandemią, naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy – czytamy w komunikacie SGGW, cytowanym przez serwis spidersweb.pl.

Naukowcy z SGGW na ten moment poszukują finansowego wsparcia w państwowych i prywatnych instytucjach w celu dokończenia badań i rejestracji innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym.